Продолжи судењето на активистите на Левица, тие обвинуваат за двојни аршини

Прес конференција на Левица пред Основен суд 2 (25.01.2018) СКОПЈЕ, 25. 01. 2018 – Откако претходните рочишта беа одложени поради разни причини, од неприсуство на обвинителството, недобивање на документација, до разгледување на документи, [...]

| 2018-01-29T07:24:55+00:00 25 јануари 2018|Актуелно, Вести, Видео / Фотографија|

Жители од Батинци: „Дрисла е еколошка бомба“

  Село Батинци СКОПЈЕ, 22.01.2018 – Селото Батинци е на 200 метри воздушна линија од депонијата Дрисла. Таму жителите подолго време ги чувствуваат последиците  од (не)функционирањето на оваа депонија. Тие, за екипата на [...]

| 2018-01-22T10:58:26+00:00 22 јануари 2018|Актуелно, Вести, Видео / Фотографија, Скопје|

Левица пред Собранието испрати порака до владата, опозицијата и Столтенберг: „Во НАТО ниту под уставно име“

СКОПЈЕ, 18.01.2018 – Политичката партија Левица денес со анти – НАТО транспаренти пред собранието на Република Македонија (РМ), во пресрет на обраќањето на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг пред пратениците, испрати силна порака како [...]

| 2018-01-18T16:25:07+00:00 18 јануари 2018|Актуелно, Вести, Видео / Фотографија|

(Видео) Левица: „Трудовиот инспекторат и Веро маркети да постапи согласно законот, во спротивно ќе продолжиме со протести“

СКОПЈЕ, 11.01.2018 – Денес пред маркетот Веро-5, во близина на Авто-Мото Сојузот на Македонија (АМСМ) стотина граѓани излегоа на протест, со цел да се солидаризираат со бесправно отпуштената работничка од маркетот за време на нејзиното [...]

Рудникот Казандол се гради со засилено темпо, на потег е владата да си го одржи предизборното ветување „рудници не смее да има“

ВАЛАНДОВО/КАЗАНДОЛ, 03.01.2018 – Рудникот „Казандол“ наголемо продолжува да се гради на само 200 метри под селото Казандол во Валандово. Сегашниот премиер, Зоран Заев во предизборната кампања децидно тврдеше дека, рудници нема да има. Владата предводена [...]

| 2018-01-04T09:59:11+00:00 4 јануари 2018|Актуелно, Вести, Видео / Фотографија|

„Здрава Котлина“: Реката и почвата во Бучим се контаминирани

СТРУМИЦА, 26. 12. 2017 - Претставниците на рударскиот сектор после дебатата што се одржа минатиот четврток во Стопанската комора беа едногласни во својата порака во која се вели дека, активистите против изградбата на рудниците немаат [...]

| 2017-12-29T10:11:52+00:00 26 декември 2017|Актуелно, Вести, Видео / Фотографија|

Работниците и хранителите на Скопје низ фотографии и текст

Во последно време, градот Скопје е еден од најзагадените градови во светот. Минатата недела загадувањето на воздухот во Скопје го достигна врвот со маглата којашто падна во градот. Без разлика дали граѓаните се информирани за [...]

Започнува да се минира иднината на 400.000 граѓани на југоистокот

ВАЛАНДОВО, 12.12.2017 - Изградбата на рудникот Казандол  во Валандово продолжува и покрај сите апели, протести, правни недостатоци во издавањето на концесијата и 4 700 гласа против на референдумот што беше одржан на 20 август.  Иницијативата [...]

Ангел Наков: „Изградбата на рудниците значи геноцид на 400.000 луѓе“

ВАЛАНДОВО, 07.12.2017 – Пред два дена во Струмица се одржа форум за југоисточниот регион со наслов „Рудници: да или не?“. Меѓу учесниците беа градоначалниците на Валандово, Богданци, Босилово и Гевгелија, еден претставник од иницијативите против [...]

| 2017-12-07T13:16:10+00:00 7 декември 2017|Актуелно, Вести, Видео / Фотографија|