Северноатланска религија (период на инквизиција во Македонија)

Нова вера нова библија. Еве долар да изневериш, и еве долар да заборавиш.   НАТО за деца Како во најдобрите денови на монархофашистичка Шпанија и НД Хрватска, веронауката во школите е впрегната во служба на [...]

|2018-09-19T08:57:13+00:0019 септември 2018|Актуелно, Економија, Свет, Став|

Бојкотирам(е) – трет дел

Фото: http://www.twipu.com/crepotod1211 Зошто власта го крие Преспанскиот договор Уште на стартот мора да се потенцира следното... Власта ако навистина имаше искрена намера да спроведе информативна кампања за престојниот референдум, тогаш Преспанскиот договор од [...]

|2018-09-10T10:23:54+00:0010 септември 2018|Актуелно, Вести, Свет, Став|

Пандорината кутија наречена „евро-атлански интеграции“

Кутијата пристигна Дончо беше обичен работник. На почетокот на 90-тите вработен со решение во претпријатие, во кое собранието на вработените (сите вработени) одлучуваа за тоа кој ќе го води претпријатието во годините што следат. Работеше [...]

|2018-09-03T06:20:04+00:003 септември 2018|Актуелно, Став|

Кој е кој во таборот Бојкотирам (против волците во јагнешка кожа)

Кој е кој во таборот против преспанскиот договор и во таборот за бојкот на консултативниот референдум Генерално гледно, има две големи групи на луѓе, кои се противат на срамниот договор Ципрас – Заев, и кои [...]

|2018-08-28T08:29:43+00:0028 август 2018|Актуелно, Свет, Став|

Светски играчи: државите, или класите?

Еден век по Гоцевите зборови: „Јас го разбирам светот како поле за културен натпревар помеѓу народите“, светот сè уште е поле (на realpolitik и отворен пазар) за (воено-економски) натпревар меѓу државите и корпорациите. Се вели [...]

|2022-07-03T18:30:49+00:0021 август 2018|Актуелно, Гласни идеи, Економија, Став|

Бојкотирам(е) – втор дел

Власта од првичните ветувања дека референдумот ќе биде согласно уставот, т.е задолжителен и обврзувачки, сепак ретерираше и преку своето мнозинство во парламентот донесе одлука истиот да биде консултативен. Според толкувањето на власта, ова значи дека [...]

|2018-09-06T13:36:12+00:0013 август 2018|Актуелно, Став|

Бојкотирам(е) – прв дел

Зошто јас бојкотирам Настаните на македонската политичка сцена се одвиваат како на филмска лента. Премиерот Зоран Заев најпрво најави обврзувачки референдум за промена на уставното име со цел влез во НАТО, во периодот крај на [...]

|2018-08-07T10:46:51+00:007 август 2018|Актуелно, Став|

Кратка историја на манифестите и декларациите во Македонија (во пресрет на двата Илиндена)

Врз база на западноевропскиот капитал и индустриска револуција, се шири просветителството меѓу другите народи и народите на Балканот. Самите буни и востанија на балканските народи во XIX век ја принудија Османлиската Империја да попушти пред [...]

|2022-07-03T18:31:49+00:0030 јули 2018|Актуелно, Гласни идеи, Став|

Теророт со Европското знаменце и стратегијата за успешен референдум

Закони со ЕУ, или закони со НАТО знаменце? Кршењето на процедурите со цел протнување на непопуларни, ненародни и недемократски закони, стана одлика на едногодишното владеење на двоецот СДСМ – ДУИ. Таквото поведение, власта го оправдува [...]

|2018-07-19T12:24:21+00:0019 јули 2018|Актуелно, Став|

Стапот и морковот на ЕУ во пресрет на референдумот

(Оваа колумна претставува реакција од авторот на интервју на Самуел Жбогар за „Независен весник“) Кампањата за успешен референдум за промена на уставното име на Република Македонија со цел евентуален влез за една година во НАТО [...]

|2018-07-10T10:18:40+00:0010 јули 2018|Актуелно, Економија, Став|