Студенти од Албанија упаднаа во Инспекторатот за труд

  Вчера активистите на организацијата „Organizata Politike“ од Албанија влегоја во Инспекторатот за труд како одговор на се позачестените случаи на смрт на работници на работното место низ земјата. Според нив Државниот инспекторат за [...]

Борбата за работнички права продолжува, Еурокомозит со шатори пред влада

СКОПЈЕ, 02.05.2018 - По вчерашните првомајски протести, денес работниците од прилепски Еурокомпозит поставија шатори пред владата каде ќе останат да кампуваат, бидејќи решенијата што вицепремиерот Кочо Анѓушев им ги ветил - ги нема. Вработените во [...]

|2018-05-02T09:24:53+00:002 мај 2018|Актуелно, Вести, Економија|

Работник од ГЕИНГ КУК до Гласник: „И нам ни’ доцнат платите“

СКОПЈЕ, 25.04.2018 - Откако ја објавивме веста за доцнењето на платите на над илјада работници во Секјуриком, до редакцијата на Гласник се обрати работник од фирмата ГЕИНГ КУК - КРЕБС УНД КИФЕР ИНТЕРНЕШНЛ, фирма регистрирана [...]

|2020-05-22T14:19:56+00:0025 април 2018|Актуелно, Вести, Економија|

До каде е правдата за работниците во Крива Паланка?

КРИВА ПАЛАНКА, 14.04.2018 - Работниците во две компании во технолошко-индустриска развојна зона (ТИРЗ) Крива Паланка се оставени и заборавени од сите релевантни државни фактори во државата.  Вработени во италијанската компанија за чевли „Кадоро Отто“  и [...]

|2018-04-14T07:47:46+00:0014 април 2018|Актуелно, Вести, Економија|

(Видео) Левица: „Трудовиот инспекторат и Веро маркети да постапи согласно законот, во спротивно ќе продолжиме со протести“

СКОПЈЕ, 11.01.2018 – Денес пред маркетот Веро-5, во близина на Авто-Мото Сојузот на Македонија (АМСМ) стотина граѓани излегоа на протест, со цел да се солидаризираат со бесправно отпуштената работничка од маркетот за време на нејзиното [...]

Утре протест во знак на работничка солидарност за незаконски отпуштената работничка од Веро-5

СКОПЈЕ, 10.01.2018 – Во знак на поддршка за незаконски отпуштената работничка од маркетот „Веро 5“, политичката партија Левица повикува на работничка солидарност на утрешниот протест, кој ќе се одржи пред „Веро 5“ во Скопје. На [...]

|2020-05-22T14:12:59+00:0010 јануари 2018|Актуелно, Вести|

Судот пресуди во корист на Орданче Бошковски (Бошката), тој се враќа на своето работно место во фабриката

КАВАДАРЦИ, 24. 10. 2017 – Основниот суд во Кавадарци, донесе пресуда по повод тужбата за случајот на Орданче Бошковски. Орданче Бошковски (Бошката), во април оваа година поднесе тужба против Друштвото за ископ на руди, [...]

|2017-10-24T18:31:05+00:0024 октомври 2017|Актуелно, Вести, Економија|

Макрон започнува со кастрење на работничките права

Во средата, францускиот Сенат даде зелено светло на контроверзните реформи на работничките права во државата. Конечниот текст наиде на силна критика од страна на синдикатите и прогресивните партии. Новиот закон цели да го „либерализира“ пазарот [...]

|2017-09-02T09:54:16+00:001 септември 2017|Актуелно, Вести, Свет|

Левица со протест за одбрана на работничките права

Неколку стотици граѓани меѓународниот ден на трудот го прославија со протест по улиците на Кавадарци. Организатор на протестот бее политичката партија Левица. Од Левица пренесуваат дека целта поради која протестот е организиран токму во [...]

|2017-05-23T12:37:30+00:004 мај 2017|Вести|