Процентот на заразени со COVID-19 во однос на бројот на тестирани во пораст

Процентот на заразени во однос на бројот на тестирани во пораст Денес бројот на новозаразени од коронавирусот во Македонија е 22 лица, но она што е особено загрижувачки е што процентот на заразените во [...]

|2020-05-11T15:41:09+00:0011 мај 2020|Актуелно, Вести, Здравје|

(Сигал Семјуел) И месото што го јадиме е ризик за пандемија

„Ако всушност сакате да создадете глобални пандемии, тогаш направете фабрички фарми.“ Некои експерти претпоставуваат дека новиот коронавирус направил скок од животните на луѓето на пазарите за месо во Кина, како и САРС-от пред него. [...]

|2020-05-05T09:20:47+00:005 мај 2020|Актуелно, Вести, Здравје|

„Како да се биде здрав“

Прочитавме речиси сè, сите студии за геномот на вирусот кој ја предизвика пандемијата на КОВИД 19. Откривме некои научни документи за вакцина, па споревме и за нив, но во целата оваа окупација со личното и [...]

|2020-04-27T10:58:53+00:0027 април 2020|Актуелно, Здравје, Став|

Во сенката на Чернобилската катастрофа

Катастрофата во Бопал, Индија, во 1984 година одзеде повеќе човечки животи од Чернобилската катастрофа од 1986 година. Сепак, Чернобил, а не Бопал остана врежан во сеќавањето на многумина во Македонија. На годишнината од Чернобилската [...]

|2020-04-26T11:35:04+00:0026 април 2020|Актуелно, Вести, Екологија, Здравје, Свет|

Десетина синдикати и невладини организации денес до Владата доставија сет на економски барања по однос на кризата

Незадоволни од економските мерки што Владата ги презема во однос на кризата со коронавирусот денес десетина синдикати и невладини организации доставија сет на барања до Владата. Писмото го пренесуваме во целост: „Барања до Владата за [...]

(Јувал Харари) Светот по коронавирусот

Човештвото се соочува со глобална криза. Можеби најголемата криза на нашата генерација. Одлуките што луѓето и Владите ќе ги преземат во наредните неколку недели веројатно ќе го обликуваат светот во годините што доаѓаат. Не само [...]

|2020-04-05T16:45:16+00:005 април 2020|Актуелно, Здравје, Свет, Став|

(Џоел Лексчин) Фармацевтската индустрија во современиот капитализам (V дел)

Продолжение на текстот на Џоел Лексчин за функционирањето на фармацевтската индустрија во современиот капитализам. Останатите делови може да ги прочитате на следните линкови: прв дел втор дел трет дел четврти дел Возможен е подобар свет [...]

Најтоплата зима

Го почувствувавте ли тоа? Изминатата зима беше најтопла во Европа досега. Многу Македонци минатата недела, на вториот ден од пролетта, се разбудија со првиот снег за оваа сезона. Неколкуте денови со лесен слој од [...]

|2020-03-30T10:20:51+00:0030 март 2020|Актуелно, Вести, Екологија, Здравје|

(Наоми Клајн) Како моќта профитира од катастрофа?

Имаше периоди од моето репортирање од кризни зони кога имав неоспорливо чувство дека она што го гледам не е само обична криза, туку поглед кон иднината, преглед на патот по кој сите одиме, освен ако [...]

Кинотека на Македонија ја отвори дигиталната архива на филмови

„ДАЕ“, „Тетовирање“, „Џипси Меџик“ и „Среќна Нова ‘49“ се три од повеќето дигитализирани филмови кои можете да ги погледнете бесплатно и достапно на интернет откако Кинотеката на Северна Македонија одлучи да ги отвори своите дигитални [...]