(Мајкл Леви) Зошто екосоцијализам?

Современата капиталистичка цивилизација е во криза. Неограничената акумулација на капитал, комодификацијата на сè, безмилосната експлоатација на трудот и природата и бруталната конкуренција ги поткопуваат основите на одржливата иднина, а со тоа се става под [...]

Разбивање на митот за „нето нула“ емисии на јаглерод

Ова е прв дел од три-делниот напис базиран на последниот извештај на Friends of the Earth International: Бркање на јаглеродни еднорози: Измамите на јаглеродните пазари и концептот „нето нула“ Владите и големите јаглеродно-интензивни корпорации [...]

Дворот на Архитектонскиот факултет

Недела, убав сончев, но и ветровит ден во Скопје. Сончевите денови во Скопје се најубави кога дува ветар затоа што тогаш е чист воздухот. Се разбира дека чистиот воздух е ретка појава во метрополата, па [...]

|2021-03-01T10:09:13+00:001 март 2021|Актуелно, Екологија, Култура|

Еколошката цена од зависноста од батерии: Литиум, кобалт, никел | Амит Катвала, WIRED

Река Амур, граница меѓу Кина и Русија.Овој студен, оддалечен регион е местото каде што околу 100 кинески производители на електрични автомобили тестираат прототипови, како што е кинеско-словенечкото заедничко вложување APG Elaphe, на сликата. [...]

|2021-02-08T10:50:43+00:008 февруари 2021|Актуелно, Вести, Екологија, Економија|

Ричард Смит: Дали електричните автомобили се решението?

Нема да бидам изненаден ако испадне дека најеколошки и најефикасни автомобили на планетата денес не се оние „Приуси“ на „Тојота или „Волтите“ на „Шевролет“ со нивниот проценет животен век од 7-10 години, туку оние [...]

|2021-01-29T12:21:39+00:0029 јануари 2021|Актуелно, Вести, Екологија, Економија|

Никола Шиндре: “Возот не ме мачи со патарини.”

Деновиве чувме две изјави од министерот или министерството за транспорт и врски. Едната беше дека на автопатот Скопје – Штип ќе се воведат патарини и дека патарините насекаде низ државата ќе поскапат. Втората вест беше [...]

|2021-01-27T09:39:01+00:0027 јануари 2021|Актуелно, Екологија, Култура|

Зелени жртвени зони и жртвите на зелениот раст

Автор на фотографијата е Vlad Chețan При објавувањето на Европскиот Зелен договор минатата година, Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, го претстави истиот како „нова стратегија за раст на Европа [...]

|2021-01-18T13:48:38+00:0017 јануари 2021|Актуелно, Вести, Екологија, Економија|

Вака би изгледала 2030 година ако победиме во војната против климатските промени

До 2030 година, вашите емисии на СО2 ќе бидат значително намалени. Месото на вашата трпеза ќе биде ретка глетка. Водата и воздухот што го дишете ќе бидат почисти и природата ќе закрепне. Парите ќе [...]

|2021-01-15T11:35:35+00:0015 јануари 2021|Актуелно, Екологија, Свет|

Поплавите како општествена непогода

Изминативе денови имаше доста врнежи од дожд. По долгата летна суша водостојот на реките и вештачките акумулации се подигна. Ова на некој начин дава некаква утеха наспроти глобалната климатска криза иако и оваа година нема [...]

|2021-01-13T19:43:23+00:0013 јануари 2021|Актуелно, Екологија, Став|

(Соопштение за печат) Забрана на пластичните кеси од 2021 година: уште едно неисполнето ветување на Министерството за животна средина

Во продолжение, Гласник интегрално го пренесува соопштението за печат на Иницијативата за забрана на пластичните кеси. Соопштение за печат Забрана на пластичните кеси од 2021 година: уште едно неисполнето ветување на Министерството за животна средина [...]

|2021-01-15T11:36:53+00:003 јануари 2021|Актуелно, Вести, Екологија, Здравје|