(Интервју) Шантал Муф: Треба да ја обновиме и радикализираме демократијата

Една од најистакнатите политички теоретичарки во светот, Шантал Муф, во интервју за „Барикада“, зборува за популизмот и неговиот однос со демократијата, за концептите на левиот популизам и за стратегиите коишто се најпотребни на левицата [...]

|2018-09-11T05:56:49+00:0011 септември 2018|Економија, Свет, Став|

Еурокомпозит од утре повторно на протести владата не им ги исполни ветувањата од јули, а ги остави и без струја

ПРИЛЕП, 10.09.2018 - Наместо да ги исполни ветувањата што ги даде уште пред седум месеци и да ја решат еднаш засекогаш ситуацијата, Владата на Република Македонија повторно ги прелажа работниците од прилепската фабрика Еурокомпозит, и [...]

|2018-09-10T08:45:01+00:008 септември 2018|Актуелно, Вести, Економија|

Денес во Гостивар политичка трибина на тема: Бојкотот како самоодбрана

ГОСТИВАР, 08.09.2018 - Денес политичката партија Левица одрганизира трибина која ќе се одржи во Гостивар, а со наслов: „Бојкотот како самоодбрана“. На трибината ќе се зборува за моменталната политичка состојба во државата. На оваа трибина [...]

|2018-09-08T06:14:42+00:008 септември 2018|Актуелно, Вести, Економија, Став|

Знае ли Дојче Банк што финансира на Водно?

Дојче банк и Ерсте групата се кредиторите за изградба на гасоводот Скопје – Тетово – Гостивар. Владата на Република Македонија во 2015 година се задолжи околу 90 милиони евра кај гореспоменатите банки, при што треба [...]

|2018-09-06T10:08:06+00:006 септември 2018|Актуелно, Вести, Економија, Свет, Скопје|

Уставен суд сакајќи да спречи локални референдуми отвори можност за нови референдуми во Босилово и Ново Село

По соопштението на власта за средбата на премиерот Зоран Заев со активистите на “Здрава котлина” и рударското лоби со кое се направи обид да се искомпромитираат активистите, јасно е дека рударското лоби си излобирало владата [...]

|2018-08-31T11:19:33+00:0031 август 2018|Актуелно, Вести, Економија, Став|

Кавадарчани гневни кон идејата за отворање на нова тешка индустрија во нивниот град

СКОПЈЕ/КАВАДАРЦИ, 28.08.2018 - Низа на негативни реакции се појавија на социјалните мрежи откако премиерот Зоран Заев пред три дена објави детали од средба со градоначалниците, советниците, еколошките организации и други заинтересирани граѓани на Кавадарци и [...]

|2018-08-28T09:04:37+00:0028 август 2018|Актуелно, Вести, Економија|

Светски играчи: државите, или класите?

Еден век по Гоцевите зборови: „Јас го разбирам светот како поле за културен натпревар помеѓу народите“, светот сè уште е поле (на realpolitik и отворен пазар) за (воено-економски) натпревар меѓу државите и корпорациите. Се вели [...]

|2018-09-06T13:37:42+00:0021 август 2018|Актуелно, Економија, Став|

Ердоган експропирира земјиште за руски гасовод: шумите од северот на Истанбул загрозени како нашето Водно

ИСТАНБУЛ/СКОПЈЕ, 17.08.2018 – Додека Турција се дави во економска криза, турската влада донесе итна одлука за експропријација на земјиштето каде е планирано да поминува гасоводот Турски тек, преку којшто резерви на природен гас од Русија [...]

|2018-08-17T15:08:56+00:0017 август 2018|Актуелно, Вести, Економија, Свет|

„Здрава Котлина“: Владата да провери дали Еуромакс Рисорсис е пред финансиски колапс!

СТРУМИЦА, 13.08.2018 - Eколошкото здружение „Здрава Котлина“ од Струмица упати апел до владата во кој се бара да се провери финансирањето и ликвидноста на компанијата Еуромакс Рисорсис. Според нив, инвеститорот во рудникот Иловица-Штука има проблеми [...]

|2018-08-13T08:25:50+00:0013 август 2018|Актуелно, Вести, Економија|

Хипокризијата на Европска банка за обнова и развој: после фијаското со браната во Маврово и патот на Галичица, следи рудникот Иловица-Штука

На официјалната страница на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) стои дека таа е единствена меѓу развојните банки која не финансира енергетски централи на јаглен поради нивното влијание врз животната средина. Понатаму, се истакнува [...]

|2018-08-09T16:48:29+00:009 август 2018|Актуелно, Вести, Економија|