Слава му на Коста, да живее Монмартр!

Во саботата на 13.3.2021 година на 86 годишна возраст почина познатиот битолски ликовен уметник и педагог Коста Хаџи-Антоновски. Хаџи-Антоновски беше познат по неговото ревносно борење за отворање можности за ликовно образование и воспитание на најмладите [...]

|2021-03-15T08:50:57+00:0015 март 2021|Актуелно, Вести, Култура|

Социјалниот центар „Дуња“ прослави четири години постоење

На 4.10.2020 година Социјалниот центар „Дуња“ од Скопје прослави четири години постоење во тивка атмосфера со членовите на колективот „Дуња“ и нивните најблиски пријатели. Социјалниот центар низ изминатите четири години создава едно левичарско милје во [...]

|2020-10-08T14:02:42+00:008 октомври 2020|Актуелно, Вести, Култура|

Донаторска „епидемија“ во Дуња во сабота

Редакцијата на „Гласник“ интегрално ви го споделува повикот на Социјалниот центар „Дуња“ на улица „Рајко Жинзифов“, број 22, веднаш позади автобуската постојка спроти Архитектонскиот факултет за донаторска акција на 3.10.2020 година (сабота) од 11:00 до [...]

|2020-10-02T11:17:12+00:002 октомври 2020|Актуелно, Вести|

ВО ПЕТОК: Протест по повод Глобалниот ден на климатска акција

  Македонскиот огранок на Петоци за иднината (Fridays for Future) заедно со Сојузот на средношколци и Универзитетското студентско собрание при Универзитетот „Кирил и Методиј“ најавија дека се приклучуваат на Глобалниот ден на климатска акција. Во [...]

|2020-09-23T09:24:19+00:0023 септември 2020|Актуелно, Вести, Екологија|

Ебру Тимтик почина од штрајк со глад

Ебру Тимтик Вчера, на 27.08.2020 загина и Ебру Тимтик, адвокат и социјалистички борец. Ебру Тимтик беше адвокат и член на Асоцијацијата на современи правници. На 12.09.2018 година, претседателот на асоцијацијата заедно со неколку [...]

|2020-08-31T11:09:39+00:0028 август 2020|Актуелно, Вести, Свет|

Барањата на протестирачите до Владата

Редакцијата на „Гласник“ ги објавува во целост барањата на протестот против поскапувањето на цената на електричната енергија одржан денеска до Владата. До: Влада на Република Северна Македонија Предмет: АДРЕСИРАНИТЕ БАРАЊА ВО ВЛАДАТА НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА [...]

|2020-08-06T19:28:01+00:006 август 2020|Актуелно, Вести, Економија|

Фрлањето боја врз бистите е фрлање камен на иднината!

Денеска осамна вест дека некои вандали истуриле боја врз бистите на Фана Кочовска-Цветковиќ, Вангел Нечевски-Тунелот, Славко Лумбарковски, Трајан Белев, Богоја Фотев и Кочо Десано. За да се спротивставам на овој чин кој што Полицијата нема [...]

|2020-06-23T11:30:21+00:0023 јуни 2020|Актуелно, Вести, Став|

Во сеќавање на Клемент Мерик

Клемент Марик На денешен ден – 5 Јуни, 2013 година е убиен антифашистот и синдикалецот Клемент Мерик од страна на неофашистите во Париз. Мерик и некои од неговите другари антифашисти се пресретнале со [...]

|2020-06-05T10:41:33+00:005 јуни 2020|Актуелно, Култура, Свет|

(Дали) Први Мај живее – Гласни идеи

Излезе првомајското издание на Гласни идеи. На еден од најважните денови во борбата за работнички права и похуман свет другарите Зоран Василески, Дарко Доганџиски, Никола Крстевски, Александар Митров, Никола Шиндре и Џејлан Велиу разговараат за [...]

Гласни вести од иднината – II ден

Почитувани читатели, слушатели и гледачи на „Гласник“ ве известуваме дека работниците на „Гласник“ неуморно ги декодираа пораките од луѓето на 2050 година упатени до нас во 2020 година. Интегрално ви ги пренесуваме денешните гласни вести [...]

|2020-04-30T17:15:40+00:0030 април 2020|Актуелно, Вести, Ова не е Сатира|