Green Queer Communist Lesson Number 14

Излезе и 14тата епизода на зелените квир комунистички лекции на Никола Шиндре во која што гостува левичарката Џејлан Велиу. Шиндре учи албански, а Џејлан подучува за револуцијата и жените. https://youtu.be/oKCtpIoXhso  

Дијалог со Борјан Менкиноски по повод Денот на победата над фашизмот

Портрет на Борјан Менкиноски 9 мај е Ден на победата над фашизмот, тоа е денот кога е потпишана безусловната капитулација на Третиот Рајх и со тоа е ставен крај на воените сили на [...]

|2020-05-08T10:06:03+00:008 мај 2020|Актуелно, Култура, Став|

Последните јавувања од иднината

Ова се последните пет пораки почитувани добиени од 2050 година за овој 1 Мај. „Денес кај вас е недела, а кај нас секој ден е недела. Во следните три пораки ќе ви кажеме [...]

Green Queer Communist Lesson Number 13

Почитувани денеска излезе 13тата епизода на зелените квир комунистички лекции на Никола Шиндре во која што зборува за развивање на локален еколошки туризам во државата и регионот. https://youtu.be/FDSK54hiYMQ    

Гласни вести од иднината – ден по 1 Мај

Почитувани ви ги пренесуваме денешните пораки од 2050 година за 1 Мај. „Знаеме дека ви е Први мај без скара, но треба да знаете дека набрзо по пандемијата ќе ви почне и гладта. [...]

Green Queer Communist Lesson Number 12

Денеска излезе 12тата епизода од зелените квир комунистички лекции на Никола Шиндре. Во неа тој заедно со Јасмина Голубовска разговараат за канабисот и полицијата. Уживајте. https://www.youtube.com/watch?v=Cd21a4W5pDg  

Дијалог со Адријана Данчевска по повод Светскиот ден на танцот

Телото можеби е случајност во која што сме се нашле, а секој од нас веројатно барем еднаш се обидел таа случајност да ја искористи. Танцот можеби е и најголемата вештина за справување со просторот околу [...]

Дијалог со Симона Манчева за 1 Мај

Први мај е државен празник и Меѓународен ден на трудот. Кај нас оваа година поради пандемијата на КОВИД 19 овој празник нема да се празнува. Дополнително, со новите мерки на власта против работничката класа нема [...]

|2020-05-01T09:37:04+00:0028 април 2020|Актуелно, Култура, Став|

Green Queer Communist Lesson Number 11

Денеска излезе 11тата епизода на зелените квир комунистички лекции со Никола Шиндре, а во неа гостин беше Здравко доктор Савески. Се осврнаа на проблемите и можностите на работничката класа. Уживајте. https://www.youtube.com/watch?v=j0ZVNIp7sd4  

Дијалог со Петар Андоновски по повод Светскиот ден на книгата

23 април е Светски ден на книгата, а по тој повод се одлучивме да поразговараме со Петар Андоновски, млад македонски писател, добитник на наградата на Утрински весник „Роман на годината“ во 2015 година за романот [...]

|2020-04-23T09:30:20+00:0023 април 2020|Актуелно, Култура, Свет|