(Интервју втор дел) Дидие Ерибон: Постои еден систем за богатите, а сосема друг за сиромашните

Враќањето назад и бавното обновување на врската со неговата мајка која тукушто станала вдовица, преку реминисценции пред семејните фотографии полека повторно го наведува да размислува за светот кој одамна го напуштил. „Се запрашав зошто го [...]

|2018-06-05T08:31:48+00:005 јуни 2018|Актуелно, Култура, Свет|

Старите досадни митови на Џордан Питерсон

Џордан Питерсон е студент по митологија, така што не изненадува што ја претставува својата интелектуална траекторија како приказна за смртта и воскреснувањето. Како што канадскиот психолог раскажува во својата прва книга, „Мапи на значењето“ од [...]

|2018-05-23T07:46:55+00:0023 мај 2018|Актуелно, Култура, Свет, Став|

Утре започнува Меѓународниот Саем на книгата во Скопје

СКОПЈЕ, 02.05.2018 – Утре, во Скопје, во просториите на Спортскиот центар Борис Трајковски ќе се одржи меѓународниот Саем на книгата 2018 година. На саемот ќе земат учество многу домашни и странски издавачки куќи. Овогодинешниот [...]

Втора научна дебата за употреба на канабисот за медицински цели

СКОПЈЕ, 06. 03. 2018 – Утре во просториите на Кино Култура со почеток во 13 часот во Скопје ќе се одржи втората научна дебата за употреба на канабисот. Фокусот ќе биде на медицинското користење [...]

|2018-03-06T09:21:07+00:006 март 2018|Актуелно, Вести, Култура|

Реакција на актерите на кумановскиот театар до министерството за култура

На официјалната фејсбук страница на Кумановскиот театар, беше објавено отворено писмо до министерството за култура. Целта на ова писмо е да се изрази револтот и да се алармира за маргинализацијата на Театарот во Куманово, [...]

|2018-02-13T14:02:52+00:0013 февруари 2018|Актуелно, Вести, Култура, Некатегоризирано|

„Директорката на училиштето Здравко Цветковски продолжува со непотизмот, дискриминацијата и кршењето на работничките права“

СКОПЈЕ, 08.02.2018 – Група анонимни наставници од средното училиште Здравко Цветковски напишаа отворено писмо до властите. Писмото го испратија до политичката партија Левица, која на својата фејсбук страница го објави и побара институциите да [...]

|2018-02-08T17:11:58+00:008 февруари 2018|Актуелно, Култура|

Задругата Артикултура во Битола, со јавен повик за донации со цел да опстане

БИТОЛА, 23.01.2017 – Првата задруга-кафуле „Артикултура“  се креира во Битола во мај оваа година и за кратко време внесе свежина на алтернативната битолска сцена со својот некомпромитирачки став кога станува збор за уметност и автентични [...]

|2018-01-23T13:48:58+00:0023 јануари 2018|Актуелно, Вести, Култура|

АртАртеа – тродневен фестивал на спој од различни уметности

СКОПЈЕ, 19.12.2017 – Од 22 до 24 декември во Скопје во Кино Култура во организација на издавачката куќа Бегемот, ќе се одржи културниот фестивал АртАреа – Културна артерија на градот. Фестивалот има за цел да [...]

|2017-12-19T13:17:32+00:0019 декември 2017|Актуелно, Вести, Култура|

Во Штип ќе се одржи „Текстилијада“, дводневен културен настан со теми чиј фокус се текстилните работници

ШТИП, 11.12.2017 – На 15-ти и 16-ти декември во Штип, во организација на здружението на граѓани на текстилните, кожарските и чевларските работници „Гласен Текстилец“, ќе се одржи културна манифестација насловена како Текстилијада. Во текот на [...]

|2017-12-11T11:28:17+00:0011 декември 2017|Актуелно, Вести, Култура|

(Поезија) За мајка ми

За мајка ми ......”Тие луѓе ни ја сронија и последната трошка надеж за дом. Веќе година дена не сме во можност да им плаќаме кирија на газдите. Прво на оние чив стан се наоѓаше [...]

|2017-12-09T13:13:11+00:009 декември 2017|Актуелно, Култура|