Дијалог со Мирослав Илиќ за неговиот филм „Прашливи цвеќиња“

Мирослав Илиќ Мирослав Илиќ е млад уметник, кинематографер и видеографер кој живее и работи во Скопје. Неодамна беше промовиран неговиот прв филм „Прашливи цвеќиња“, чија што премиера беше откажана поради епидемиолошката состојба зафатена [...]

Групна изложба во МКЦ

Ден пред завршувањето на грејната сезона, поточно на 14.4.2021 година се отвори групната изложба на четворица млади уметници – графичари од Македонија во Галерија 1, при Младинскиот културен центар во Скопје. Ана Трајковска, Душан Стефановски, [...]

ВР претставување на новата колекцијата на модниот бренд „Лудус“

Најавна фотографија за новата колекција на брендот „Лудус“ Модната линија „Лудус“ ја промовираше новата колекција есен-зима 2021/22 насловена „Пост-родовост IV“ преку виртуелен шоурум. „Во услови на пандемија и ограничување на движењето и директните [...]

Збирка без наслов на Стефан Младеновски

Младиот уметник Стефан Младенов ни испрати дел од своите дела за да ја прошириме дигиталната архива на „Гласник“. Редакцијата одлучи да ги реобјави неговите испратени дела во целост за да може нашата публика да има [...]

Мини збирка на Илија Прокопиев

По барање на редакцијата на „Гласник“ младиот уметник од Македонија Илија Прокопиев ни отстапи можност да објавиме пет негови дела изработени со техниката акрил на хартија. Фотографиите од делата претходно беа споделени на социјалните мрежи [...]

Green Queer Communist Lesson Number 11

Денеска излезе 11тата епизода на зелените квир комунистички лекции со Никола Шиндре, а во неа гостин беше Здравко доктор Савески. Се осврнаа на проблемите и можностите на работничката класа. Уживајте. https://www.youtube.com/watch?v=j0ZVNIp7sd4  

Green Queer Communist Lesson Number 10

Почитувани гледачи, денеска излезе десетта епизода на од серијалот „Зелен квир комунизам“ во која што Никола Шиндре зборува за проблемите и прашањата што го мачат поединецот во врска со КОВИД 19. Уживајте.   https://youtu.be/ZDgs1tz7xjY [...]

Мини збирка на Никола Славевски

Никола Славевски, другарски ни испрати мала збирка оде неговите дела што беа и претходно споделени на социјалните мрежи на „Гласник“. Денес редакцијата на „Гласник“ сака да ги објави заедно за да може нашите читатели/слушатели/гледачи да [...]

Мала збирка на графики на Ивана Секулоска

Ивана Секулоска, позната и како Factory Girl, ни испрати мала збирка на графики од нејзината работа што беа претходно споделени на социјалните мрежи на „Гласник“. Денес редакцијата на „Гласник“ сака да ги објави заедно за [...]

|2020-04-18T17:50:44+00:0018 април 2020|Видео / Фотографија, Култура|