Васко Гичевски: „Економија на гласови“

Македонија во постсоцијалистичкиот период, веќе 30 години од страна на надворешените оценувачи, е оценета како хибриден режим. Инаку кажано за оваа земја не е со сигурност утврдено какво општествено политички и економско уредување има. Нашиот [...]

|2020-10-16T08:10:47+00:0016 октомври 2020|Актуелно, Став|

Немања Тубониќ: „Долговите и трошоците им тежат на студентите“

Дијалог со Немања Тубониќ по повод Светскиот ден на студентите Политички се наоѓаме на лошо географско место – Балканот. Балканот назадува економски во споредба со сите свои соседи: Западна и Централна [...]

|2020-10-15T20:31:48+00:0015 октомври 2020|Актуелно, Култура, Свет|

Нешто за Рики Томлинсон

На денешен ден – 3 Октомври, 1973 година, почна судењето на познатиот актер Рики Томлинсон, а тогаш малтерист, со уште пет други градежни работници за нивната улога во националниот штрајк на градежните работници претходната година. [...]

|2020-10-03T08:17:00+00:003 октомври 2020|Актуелно, Култура|

Ебру Тимтик почина од штрајк со глад

Ебру Тимтик Вчера, на 27.08.2020 загина и Ебру Тимтик, адвокат и социјалистички борец. Ебру Тимтик беше адвокат и член на Асоцијацијата на современи правници. На 12.09.2018 година, претседателот на асоцијацијата заедно со неколку [...]

|2020-08-31T11:09:39+00:0028 август 2020|Актуелно, Вести, Свет|

За Хезболах

Хезболах На 14 февруари 2005 силна експлозија го растресе Бејрут, камион во движење уби дваесет и двајца и повреди стотици други, а меѓу мртвите беше и поранешниот Премиер на Либан Рафик ал-Харири. „Западот“, што и [...]

|2020-09-18T11:53:15+00:0028 август 2020|Актуелно, Свет, Став|

Во сеќавање на Бенгалскиот глад од 1943 година

Фотографијата на насловната страна на Statesman Magazine во 1943 година по повод започнувањето на Бенгалскиот глад На 22.8.1943 година Магазинот „Државник“ (Statesman Magazine) објави фотографии од изгладнети луѓе за време на Бенгалскиот глад [...]

|2020-08-22T12:18:26+00:0022 август 2020|Актуелно, Култура, Свет|

Годишнина од детонирањето на нуклеарните бомби во Хирошима и Нагасаки

Печуркастите области на атомските бомби во Хирошима (лево) и Нагасаки (десно) На 6 Август 1945 година воените сили на Соединетите Американски Држави исфрлија две нуклеарни бомби во Јапонија. Едната нуклеарна бомба го уништи [...]

|2020-08-06T14:21:27+00:006 август 2020|Актуелно, Вести, Свет|

На денешен ден Јапонија призна сексуално насилство врз жени

Војник и четири комфорт жени во Кина по ослободувањето во 1944 година На денешен ден, 5.8.1993 година Владата на Царството Јапонија конечно призна дека принудувала жени да работат во воени бордели од 1932 [...]

|2020-08-05T13:29:41+00:005 август 2020|Актуелно, Култура, Свет|

Никола Шиндре: „Какви протести за струјата ќе почнат во четврток?“

Во Чаир и во Тетово се најавија протести против покачувањето на цената на електричната енергија за 7,4 %, односно народски кажано против поскапувањето на струјата. Ова е супер иницијатива како реакција, односно одговор на одлуката [...]

|2020-08-04T10:16:15+00:004 август 2020|Актуелно, Свет, Став|

Васко Гичевски: „Кон денешните состојби“

Суштината на материјалното постоење е постојаното надградување, постојана промена во духот на онаа старата „panta rei“ – сè тече. Доколку се следи оној имагинарен праволински развој, кој секогаш оди во нагорна смисла, современото општество, она [...]

|2020-07-12T15:22:12+00:0012 јули 2020|Актуелно, Став|