Положбата на просветниот работник во македонската современост

Vasko Gichevski Наоѓајќи се повторно пред извесно политичко и економско премрежје на кое сè уште не можеме да му ги одредиме крајните форми, на површина секогаш ни излегуваат старите проблеми. Во нашата земја [...]

|2022-04-11T10:07:10+00:0011 април 2022|Актуелно, Култура, Став|

Збирка без наслов на Стефан Младеновски

Младиот уметник Стефан Младенов ни испрати дел од своите дела за да ја прошириме дигиталната архива на „Гласник“. Редакцијата одлучи да ги реобјави неговите испратени дела во целост за да може нашата публика да има [...]

Мини збирка на Илија Прокопиев

По барање на редакцијата на „Гласник“ младиот уметник од Македонија Илија Прокопиев ни отстапи можност да објавиме пет негови дела изработени со техниката акрил на хартија. Фотографиите од делата претходно беа споделени на социјалните мрежи [...]

Дијалог со Борјан Менкиноски по повод Денот на победата над фашизмот

Портрет на Борјан Менкиноски 9 мај е Ден на победата над фашизмот, тоа е денот кога е потпишана безусловната капитулација на Третиот Рајх и со тоа е ставен крај на воените сили на [...]

|2020-05-08T10:06:03+00:008 мај 2020|Актуелно, Култура, Став|

Гласни вести од иднината

Почитувани читатели, слушатели и гледачи на „Гласник“ ве известваме дека рано изутринава радио „Гласник“ доби вести од иднината... Вестите од иднината ги именувавме Гласни вести од иднината затоа што радиосигналот беше толку јак што за [...]

Green Queer Communist Lesson Number 12

Денеска излезе 12тата епизода од зелените квир комунистички лекции на Никола Шиндре. Во неа тој заедно со Јасмина Голубовска разговараат за канабисот и полицијата. Уживајте. https://www.youtube.com/watch?v=Cd21a4W5pDg  

Дијалог со Адријана Данчевска по повод Светскиот ден на танцот

Телото можеби е случајност во која што сме се нашле, а секој од нас веројатно барем еднаш се обидел таа случајност да ја искористи. Танцот можеби е и најголемата вештина за справување со просторот околу [...]

Дијалог со Симона Манчева за 1 Мај

Први мај е државен празник и Меѓународен ден на трудот. Кај нас оваа година поради пандемијата на КОВИД 19 овој празник нема да се празнува. Дополнително, со новите мерки на власта против работничката класа нема [...]

|2020-05-01T09:37:04+00:0028 април 2020|Актуелно, Култура, Став|

Green Queer Communist Lesson Number 11

Денеска излезе 11тата епизода на зелените квир комунистички лекции со Никола Шиндре, а во неа гостин беше Здравко доктор Савески. Се осврнаа на проблемите и можностите на работничката класа. Уживајте. https://www.youtube.com/watch?v=j0ZVNIp7sd4  

Дијалог со Петар Андоновски по повод Светскиот ден на книгата

23 април е Светски ден на книгата, а по тој повод се одлучивме да поразговараме со Петар Андоновски, млад македонски писател, добитник на наградата на Утрински весник „Роман на годината“ во 2015 година за романот [...]

|2020-04-23T09:30:20+00:0023 април 2020|Актуелно, Култура, Свет|