Стефан Видиков

Авторот нема внесено податоци

(Наоми Клајн) Како моќта профитира од катастрофа?

Имаше периоди од моето репортирање од кризни зони кога имав неоспорливо чувство дека она што го гледам не е само обична криза, туку поглед кон иднината, преглед на патот по кој сите одиме, освен ако [...]

Кинотека на Македонија ја отвори дигиталната архива на филмови

„ДАЕ“, „Тетовирање“, „Џипси Меџик“ и „Среќна Нова ‘49“ се три од повеќето дигитализирани филмови кои можете да ги погледнете бесплатно и достапно на интернет откако Кинотеката на Северна Македонија одлучи да ги отвори своите дигитални [...]

Петиција: Евтина тарифа на струја во вонредна состојба! / Tarifë të lirë për rrymën elektrike!

Опасноста од забрзано ширење на Корона вирусот е реалност. Затоа, ги поздравуваме здравствените мерки кои се преземени од страна на Владата и Министерството за здравство и наредбите за самоизолација на населението. Но, истовремено ја потенцираме [...]

(Андреј Јованчевски) А што со невидливите епидемии?

За среќа, уште немаме ниедна жртва на вирусната епидемија. За несреќа, во последниов месец имаме цела серија самоубиства на млади луѓе. Тешко дека распространетоста на ваквата смрт ќе го доведе во прашање редовниот тек на [...]

|2020-03-19T20:41:05+00:0019 март 2020|Актуелно, Став|

Овде е добро

„Сонична младина“ деновиве покрена иницијатива под името: „Овде е добро“. Намерата на иницијативата е да поттикне дискусија околу ангажманот на младите во социјалниот, културниот и политичкиот живот. Кои се проблемите со кои се соочуваат младите? [...]

|2020-03-06T09:12:25+00:006 март 2020|Актуелно, Вести, Култура|

(Никола Шиндре) Реата и смрдеата

Реата во болниците не е ништо во споредба со смрдеата во библиотеките. Кај реата во болниците знаеш дека е смртта на телото, а кај смрдеата во библиотеките страв ти е да признаеш дека е смртта [...]

|2020-04-11T21:08:14+00:005 март 2020|Актуелно, Став|

Во недела ќе се одржи марш за женски права под мотото: Ти не си виновна!

Во недела (8 март), во Скопје, десетина здруженија на граѓани заеднички организираат марш под мотото „Ти не си виновна!“. Во духот на интернационалниот ден на борбата за женски права маршот ќе го сврти вниманието кон [...]

|2020-03-03T17:28:14+00:003 март 2020|Актуелно, Вести, Кампања|

(Славој Жижек) Корона вирусот претставува удар врз капитализмот и може да доведе до реобмислување на комунизмот

Актуелното ширење на епидемијата на коронавирусот предизвика и широко распространета епидемија на идеолошки вируси кои досега во нашите општества беа скриени: лажни вести, параноични конспиративни теории, експлозии на расизам. Основаната медицинска потреба од карантини го [...]

(Овен Џонс) Пазарната економија ги доведе универзитетите до криза, а цената ја плаќаме сите ние

Покачувањето на школарината ќе предизвика нова златно доба за англиските универзитети, или барем така не убедуваа. Тие ќе станат финансиски одржливи, компетитивни, ослободени од загушувачката бирократија и респонзивни кон потребите на студентите. Сепак, скоро една [...]

|2020-02-26T13:54:15+00:0026 февруари 2020|Актуелно, Економија, Кампања, Свет|

(НАкС) Ниските издвојувања од буџетот и недостатокот на критериуми за финансирање се закана за квалитетот на високото образование во РСМ

Вчера во кино Култура, независниот синдикат на академските работници одржа трибина на која се разговараше околу финансирањето на високото образование. По тој повод во прилог го пренесуваме севкупното соопштение од страна на НАкС: „Денеска во [...]

|2020-02-25T09:01:35+00:0025 февруари 2020|Актуелно, Вести, Економија|