Советот на општина Центар денес заседава за воспоставување мораториум на градење во Дебар Маало и градски парк

  Скопје, 31 Август, 2017 Како прва точка во решението за дневен ред на седницата на советот на општина Центар што ќе се одржи денес, претседателот Мирослав Шиповиќ го постави барањето на неформалното граѓанско здружение [...]

| 2017-09-02T09:59:38+00:00 31 август 2017|Актуелно, Вести, Скопје|

Каналот Студенчишта со некогашната нечепната природа бетониран, градоначалникот Бакрачески се фали со отчет од 260 страници

„Наместо патеката и каналот да бидат уредени во истата состојба, редовно одржувајќи го просторот, општината без консултации со граѓаните го работи проектот, при што се бетонира природата“ Вака претходно изгледаше патеката покрај каналот Студенчишта [...]

| 2017-08-25T16:07:52+00:00 25 август 2017|Актуелно, Вести, Некатегоризирано|

„Решението на Жерновски за тротоарите е како ставање ханзапласт на отворена фрактура на потколеница“

СКОПЈЕ, 23.08.2017 – По вчерашното соопштение од страна на општина Центар, во врска со решавањето на проблемот на Дебар Маалци за ослободување на тротоарите од паркираните возила, за што тие претходно протестираа , денес со реакција [...]

| 2017-08-23T09:45:04+00:00 23 август 2017|Актуелно, Вести, Скопје|

По вчерашниот протест, Општина Центар ветува решавање на дел од проблемите на Дебар Маалци

СКОПЈЕ, 22.08.2017 – По вчерашниот протест на Дебар Маалци за ослободување на тротоарите од паркирани возила во населбата, со писмено соопштение се обрати општина Центар, со коешто го поздравува протестот на граѓаните и ветува решавање [...]

| 2017-08-22T10:59:02+00:00 22 август 2017|Актуелно, Вести, Некатегоризирано, Скопје|

Жителите на Дебар Маало протестираа за ослободување на тротоарите од паркираните возила

СКОПЈЕ, 21.08.2017 – Вечерава, под мотото „Вратете ни’ ги тротоарите“, Дебар Маалци во организација на граѓанската иницијатива „Во одбрана на Дебар Маало“, заедно со соседите и поддржувачите, протестираа пред зградата на Министерството за култура. [...]

| 2017-08-21T18:02:03+00:00 21 август 2017|Актуелно, Вести, Некатегоризирано, Скопје|

Дебар Маалци утре на протест под мотото: „Вратете ни’ ги тротоарите“

  СКОПЈЕ, 20.08.2017 – Граѓанската иницијатива „Во одбрана на Дебар Маало“ составена од група жители од Дебар Маало, утре организира протест под мотото „Вратете ни’ ги тротоарите“. Протестот се организира откако оваа иницијатива минатата недела [...]

| 2017-08-22T11:03:41+00:00 20 август 2017|Вести, Скопје|

„Спас за Валандово“: Оптимисти сме дека утрешниот референдум ќе успее, а владата итно да го ревидира и раскине договорот за концесија, затоа што основ има

СКОПЈЕ, 18.08.2017 – Утре во Валандово, ќе се одржи референдум на кој жителите, ќе имаат можност да се изјаснат за стопирање, или продолжување на работата на рударскиот комплекс „Казандол“, како и за тоа, дали да [...]

| 2017-08-19T12:36:24+00:00 19 август 2017|Актуелно, Вести, Економија|

Охриѓани протестираат против насилна хиперурбанизација на охридското крајбрежје и националниот парк Галичица

Фото: sdk.mk ОХРИД, 04.08.2017 – Денес во 12 часот, во Охрид, пред градилиштето на спорниот хотел во населба Лагадин и во непосредна близина на планираната локација за скандалозната Медитеранска плажа, ќе се одржи [...]

| 2017-08-04T09:36:21+00:00 4 август 2017|Актуелно, Вести, Економија|

Што ќе се гради на просторот на опожарениот Завод за урбанизам и архитектура во Карпош?

Ставена е градежна ограда околу просторот, кадешто неодамна, беа зафатени повеќе,а целосно изгоре една барака на Заводот за урбанизам и архитектура СКОПЈЕ, 03.08.2017 – На местото на опожарениот Завод за урбанизам и архитектура [...]

„Во одбрана на Дебар Маало“ подготвува судска постапка против општина Центар и Жерновски

„Нелегалното уништување на јавен простор и зеленило за време на изградбата на „Скопје 2014“, се проширува и во најголемата оаза на градот. Ова е особено алармантно, бидејќи ваквото недемократско однесување се случува кога градот се [...]