Стапот и морковот на ЕУ во пресрет на референдумот

(Оваа колумна претставува реакција од авторот на интервју на Самуел Жбогар за „Независен весник“) Кампањата за успешен референдум за промена на уставното име на Република Македонија со цел евентуален влез за една година во НАТО [...]

| 2018-07-10T10:18:40+00:00 10 јули 2018|Актуелно, Економија, Став|

Светот и Македонија пред вратите на фашизмот

  Додека буржоаските економисти не’ убедуваат дека светската економија се опоравува после економска криза од 2008- та година, сепак, финансиската криза се продлабочува т.е рапидно се задолжуваат земјите од вториот и третиот свет, а земјите [...]

| 2018-07-02T12:21:23+00:00 2 јули 2018|Актуелно, Свет, Став|

Зошто е безимена „втората договорна страна“ од договорот Ципрас – Заев

Договорот Ципрас – Заев е договор на кој премиерите не ставија потпис, туку тоа го сторија министрите за надворешни работи на двете држави потписнички, Р. Грција и Втората договорна страна (само потписот на Никола Димитров [...]

| 2018-06-25T09:15:24+00:00 25 јуни 2018|Актуелно, Став|

Роденденската забава на Нимиц и Могерини ќе заврши со неуспешен референдум

Приватна журка во Отешево, полициска бруталност во Скопје 17 јуни, 2018 година. Денот почна мирно и идилично. Премиерот за една употреба Зоран Заев, не’ почести со утринско селфи на кое во позадина се кезеа министерката [...]

| 2018-06-18T09:40:33+00:00 18 јуни 2018|Актуелно, Став|

Кратка историја на социјалните бунтови и револуции во Македонија

Не е познато, од кога датира народната поговорка „Наведната глава – сабја не ја сече“. Но, познато е дека Зоран Заев како опозициски лидер, во едно обраќање до своите сопартијци, рече дека „мора да ја [...]

| 2018-06-11T14:28:09+00:00 11 јуни 2018|Актуелно, Став|

Од Букурешт 2008 до Брисел 2018

Десет години преговори за промена на името и идентитетот Оваа 2018 година бележиме мал, неславен јубилеј, а тоа е 10 години преговори за името на државата и идентитетот на македонскиот народ. И додека македонската преговарачка [...]

| 2018-06-09T14:57:23+00:00 4 јуни 2018|Актуелно, Став|

Бидете будни, непријателот не спие!

Подлабокото класно и социјално ангажирано согледување на проблемите во светот го попречува наметнатата површна и популистичка идентификација на проблемите и идните опасности. Светската немаштија, бесперспективност, нееднаквост, несолидарност и неправда се согледуваат од национална, етничка, расна, [...]

| 2018-05-29T08:47:26+00:00 29 мај 2018|Актуелно, Свет, Став|

Опасниот предлог „Република Илинденска Македонија“ со несогледливи штетни последици – прв дел

Македонската преговарачка страна во наметнатниот спор за името со Грција, ја предводат премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров. Од она што досега го видовме (преговорите траат со месеци), се добива впечаток [...]

| 2018-05-23T09:07:03+00:00 23 мај 2018|Актуелно, Став|

Антикомунизмот на победниците од студената војна

Победници и квислинзи Ако последната голема војна од светски размери, беше Втората светска војна, тогаш победниците се сојузниците Велика Британија, СССР и САД. До пред речиси 30 години, тие ја пишуваа историјата. Земјите на Неврзаните, [...]

| 2018-05-14T11:53:12+00:00 14 мај 2018|Актуелно, Свет, Став|

Карл Маркс, Денот на Европа и Денот на победата на фашизмот

5-ти мај, раѓањето на Карл Маркс, 8-ми мај, Денот на Европа и 9-ти мај, Денот на победата над Фашизмот. Каква е поврзаноста на овие датуми и јубилеи? Таа не е само временски детерминирана (од 5-ти [...]

| 2018-05-07T09:38:55+00:00 7 мај 2018|Актуелно, Економија, Свет, Став|