Коментари2017-06-15T10:27:34+00:00

јануари 2019

Во четврток протест: Амнестирате криминалци, казнувате продавачи на марули!

|9 јануари 2019|Актуелно, Вести, Скопје|

СКОПЈЕ, 09.01.2019 – Во четврток, на 10 јануари, ќе се одржи протест пред Собранието на Република Македонија. Поводот за протестот е неодамнешната амнестија, но и, како што пренесуваат иницијаторите, пропаднатите политики на социјалдемократската влада [...]

„Контрадикции“ во шкрабаниците на Жижек

|5 јануари 2019|Актуелно, Вести, Некатегоризирано, Свет, Став|

Овој текст е критика на текстот на Славој Жижек, чијшто превод беше објавен во Гласник Низ статијата на Жижек се забележуваат два трендови кои се често присутни кај него специфично, но и кај декларативно марксистичката антикомунистичка левица [...]

Како Мао Ќе ги оценеше „Жолтите елеци“ – Славој Жижек

|5 јануари 2019|Актуелно, Некатегоризирано, Свет, Став|

Француското движење „Жолти елеци“ изложува еден проблем во срцето на денешната политика. Преголемото придржување кон јавното „мислење“ и недоволно иновација и свежи идеи. Дури и бегол поглед врз збрката ни појаснува дека сме фатени [...]

декември 2018

Просторот околу „Холидеј ин“ некогаш бил спокојно место полно со зеленило, а сега пренатрупан со коли и бетонски згради и со закана за нови

|12 декември 2018|Актуелно, Видео / Фотографија, Скопје|

Со продажбата на паркингот спроти хотел „Холидеј ин“, на граѓаните им се ускрати уште едно парче јавен простор, кој порано бил парк. Министерството за транспорт и врски се огради дека законски морало да го продаде [...]

ноември 2018

Скопски саем се урива, на негово место ќе никнат бетонски згради, паркинзи и трговски центар

|23 ноември 2018|Актуелно, Видео / Фотографија, Скопје|

Деновиве Скопски саем е заграден со огромни бетонски блокови, а додека со огромна машинерија се рушат значајните архитектонски бележја од минатиот век, на ова место нема пристап за јавноста. СКОПЈЕ, 23.11.2018 – Минатиот месец започна [...]

октомври 2018

„Здрава Котлина“: сите на Блокада против рудникот на смртта

|31 октомври 2018|Актуелно, Вести|

СТРУМИЦА, 31.10.2018 – Здружението „Здрава Котлина“ од Струмица упати повик до граѓаните за блокада на патишта на излезот од градот под мотото „Сите против рудникот на смртта“. Ова се случува откако надлежните државни институции, Владата [...]

Ерик Хобсбаум – марксистички теоретичар 1917 – 2012 (втор дел)

|25 октомври 2018|Актуелно, Свет, Став|

Ова е вториот дел од статијата за Ерик Хобсбаум, првиот дел може да го прочитате овде. Кога Германија го нападна Советскиот Сојуз, Хобсбаум се приклучи на армијата. Бидејќи беше познат комунист доби наредби да остане [...]

(Фоторепортажа) „Дајмонд Скопје“ – последниот удар на и она малку што е останато од автентичното Скопје

|19 октомври 2018|Актуелно, Видео / Фотографија, Економија, Култура, Скопје|

СКОПЈЕ, 19.10.2018 - Веќе еден месец турската компанија „Лимак“ врши градежни активности околу проектот „Дајмонд Скопје“ вреден 250 милиони евра на јужен булевар во Скопје, позади Старата железничка станица. Тешка машинерија, кранови, огромна прашина која [...]

Иван Пернар: ЕУ е должничка унија (видео)

|16 октомври 2018|Актуелно, Вести, Видео / Фотографија, Економија, Свет, Став|

Проследете го првото видео интервју на ЈанакиЗнае со Иван Пернар, пратеник во Хрватското Собрание со кого поразговаравме за НАТО, ЕУ, Палестинското прашање и секако канабисот. https://www.youtube.com/watch?time_continue=38&v=r9hjE91SPfo&fbclid=IwAR1UsCs_P-rSV1eNBVRv8duDgtWXjlp3tJBLtXK8SZaEMRoQ1uQ_P9cThxc&app=desktop Кратка биографија за соговорникот Иван Пернар е роден [...]

Акционерот на „Еуромакс Рисорсис“ – „Трафигура“ прикривале катастрофално загадување од нафтен отпад во Африка

|15 октомври 2018|Актуелно, Вести, Свет|

Ридот над Иловица - Штука, кадешто се планира ископ на руда СТРУМИЦА, 15.10.2018 – Здружението „Здрава Котлина“ од Струмица, коешто активно се бори против „рудниците на смртта“ објави информации кои посочуваат дека британската [...]

„Го сакам Водно“: ‘ниту сме постигнале согласност за гасоводот, ниту пак сме дел од работни групи за мониторинг’

|12 октомври 2018|Актуелно, Вести, Скопје|

СКОПЈЕ, 12.10.2018 – Акционерското друштво за вршење на енергетски дејности, Македонски енергетски ресурси (МЕР) вчера со соопштение до јавноста информираше дека изградбата на гасоводот низ Водно ќе продолжи по посттигнатата согласност со граѓанските активисти. Граѓанската [...]

Градоначалникот на Велес сака да казни службеник за јавно искажан анти – НАТО став на личен профил на фејсбук

|9 октомври 2018|Актуелно, Вести|

ВЕЛЕС, 09.10.2018 – Движењето за социјална правда „Ленка“ објави информации во врска со службеник во јавна администрација од Велес врз кој било вршено политички притисок од страна на градоначалникот Аце Коцевски, којшто поднел иницијатива за [...]