Просторот околу „Холидеј ин“ некогаш бил спокојно место полно со зеленило, а сега пренатрупан со коли и бетонски згради и со закана за нови

Со продажбата на паркингот спроти хотел „Холидеј ин“, на граѓаните им се ускрати уште едно парче јавен простор, кој порано бил парк. Министерството за транспорт и врски се огради дека законски морало да го продаде [...]

|2018-12-12T13:54:24+00:0012 декември 2018|Актуелно, Видео / Фотографија, Скопје|

Скопски саем се урива, на негово место ќе никнат бетонски згради, паркинзи и трговски центар

Деновиве Скопски саем е заграден со огромни бетонски блокови, а додека со огромна машинерија се рушат значајните архитектонски бележја од минатиот век, на ова место нема пристап за јавноста. СКОПЈЕ, 23.11.2018 – Минатиот месец започна [...]

|2018-11-23T11:43:06+00:0023 ноември 2018|Актуелно, Видео / Фотографија, Скопје|

(Фоторепортажа) „Дајмонд Скопје“ – последниот удар на и она малку што е останато од автентичното Скопје

СКОПЈЕ, 19.10.2018 - Веќе еден месец турската компанија „Лимак“ врши градежни активности околу проектот „Дајмонд Скопје“ вреден 250 милиони евра на јужен булевар во Скопје, позади Старата железничка станица. Тешка машинерија, кранови, огромна прашина која [...]

Иван Пернар: ЕУ е должничка унија (видео)

Проследете го првото видео интервју на ЈанакиЗнае со Иван Пернар, пратеник во Хрватското Собрание со кого поразговаравме за НАТО, ЕУ, Палестинското прашање и секако канабисот. https://www.youtube.com/watch?time_continue=38&v=r9hjE91SPfo&fbclid=IwAR1UsCs_P-rSV1eNBVRv8duDgtWXjlp3tJBLtXK8SZaEMRoQ1uQ_P9cThxc&app=desktop Кратка биографија за соговорникот Иван Пернар е роден [...]

(ВИДЕО) Договорот меѓу Грција и „Втората страна“: Пандорина кутија или излез од лавиринтот

На 3-ти септември во организација на Филозофскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, се одржа научна трибина насловена како Договорот меѓу Грција и „Втората страна“: Пандорина кутија или излез од лавиринтот. Оваа трибина беше [...]

|2018-09-10T10:57:26+00:0010 септември 2018|Актуелно, Вести, Видео / Фотографија|

Граѓаните и денес со жив штит на Водно, багерите мирни, работниците поставуваа табели

СКОПЈЕ, 30.08.2018 - Откако вчера граѓаните во одбрана на Водно легнаа пред багерите кои сечат шума за изградба на гасоводот, ситуацијата денес е посмирена. Работниците од фирмата Рапид Билд, коишто патем не располагаат со целосна [...]

Еуромакс Рисорсис со кловнови и чуда до рудник и руда

ИЛОВИЦА, 17.08.2018 - Компанијата Еуромакс Рисорсис се обиде да одржи забава за децата од Иловица завчера пред нивната канцеларија во селото. Со чоколада, бонбони и актери, маскирани во познатите ликови на Дизни цртани, Еуромакс ги [...]

|2018-08-17T08:51:36+00:0017 август 2018|Актуелно, Вести, Видео / Фотографија|

Апасиев: „Собраниската Одлука за референдум не може правно да произведе дејство, бидејќи е против уставна“

СКОПЈЕ, 08.08.2018 - Политичката партија Левица поднесе иницијатива до Уставниот суд на Република Македонија за оценување на уставноста и законитоста на собраниската Одлука за распишување на референдумот. Правниот сектор на партијата утврдил три формално правни [...]

|2018-08-08T13:08:39+00:008 август 2018|Актуелно, Вести, Видео / Фотографија|

„Здрава Котлина“: Ќе се бориме да нема рудници, со или без помошта на владите што доаѓаат и си одат

СКОПЈЕ/СТРУМИЦА, 08.08.2018 -Еколошкото здружение „Здрава Котлина“ од Струмица изминатата недела објави неколку аргументи кои ги деконструираат ветувањата на концесионерот Еуромакс рисорсис за „економските бенефити“ за Струмичката котлина ако се отвори рудникот Иловица-Штука. Активистите и покрај [...]

|2018-08-08T11:00:36+00:008 август 2018|Актуелно, Вести, Видео / Фотографија|

(Видео/Фотогалерија) Планираниот коп во Иловица веќе копа во мирот на селаните

  ИЛОВИЦА/ШТУКА, 31.07.2018 - Иловица е струмичко село во подножјето на планината Огражден кое во изминатиот период е често спомнувано поради потенцијалното отворање на рудникот што виси како Дамоклов меч над главите на селаните. Асфалтните [...]