Рудари во Турција качени на 65 метарска кула си ги бараат своите права

Фото: haber.sol.org.tr ТУРЦИЈА/Амасра, 08.10.2018 – Работници од рудникот во Амасра, Турција веќе четири дена протестираат на местото на рудникот, а двајца од нив протестираат качени на 65 метарска кула. Револтот на работниците е [...]

|2018-10-08T11:10:27+00:008 октомври 2018|Актуелно, Вести, Економија, Свет|

Жители од босанско село до политичарите: „лажете со години, не сте добредојдени“

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА/Подгора, 04.10.2018 - Предизборната кампања во Босна и Херцеговина (БиХ) е во полн ек. Илјадници плакати носат пораки испратени до граѓаните. Меѓу нив, само еден е испратен до политичарите. "Лажете со години! Ниту [...]

|2018-10-04T11:31:45+00:004 октомври 2018|Актуелно, Вести, Свет|

Босилово и Ново село со минимална излезеност на референдумот: „не прифаќаме манипулации“

Бројките покажуваат дека дури на локалните референдуми во Босилово и Ново село за рудникот Иловица - Штука, кој исто така беше неуспешен поради непостигнатиот цензус, имало повеќе излезеност отколку на националниот референдум за промена на [...]

|2018-10-04T08:15:26+00:003 октомври 2018|Актуелно, Вести|

Наместо да го ревидира, Шилегов го продолжува проектот „Скопје 2014“?

Фото: Град Скопје СКОПЈЕ, 02.10.2018 – Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов минатата недела го претстави мегаломанскиот проект „Тунелите под Кале“, којшто според плановите ќе биде готов најдоцна до септември 2019, по што [...]

„Центар и нашиот град се одалечуваат од Европа, ветениот мораториум за градба се прекршува“

СКОПЈЕ, 01.10.2018 – Граѓанската иницијатив „Во одбрана на Дебар Маало“ на социјалните мрежи реагира за изградбата на мегаломанскиот проект во Скопје кај Старата железничка станица, а зад кој стои компанијата „Лимак“ од Турција. Тие потсетуваат [...]

|2018-10-04T08:17:01+00:001 октомври 2018|Актуелно, Вести, Скопје, Став|

Мегаломанскиот проект на Лимак кај Старата железничка станица против здравјето на скопјани

Затворен јужен булевар кадешто турската компанија Лимак започна да гради подземна сообраќајница СКОПЈЕ, 01.10.2018 - Најавениот проект за градба на мултифункционален деловно – резиденцијален комплекс „Дајмонд Скопје“  на една од трите најбрзорастечки градежни [...]

|2018-10-04T08:16:30+00:001 октомври 2018|Актуелно, Вести, Економија, Скопје|

Стив Банон ги зголемува напорите за креаирање пан-европска екстремна десница

Стив Банон, поранешниот главен стратег на администрацијата на претседателот Доналд Трамп ги продолжи своите напори да создаде паневропско движење на екстремна десница. Тој вети дека ќе работи на создавање на „воени одаи“ за да им [...]

|2018-09-25T09:51:09+00:0025 септември 2018|Актуелно, Вести, Свет|

„Музика vs НАТО“ – антимилитаристички настан во Социјален центар „Дуња“

СКОПЈЕ, 21.09.2018 - Утре во Социјалниот центар „Дуња“ ќе се одржи целодневен настан со музички настапи, изложби на фотографии, проекции на видеа, а ќе има и оброк со порака „Храна, а не војни“. Настанот има [...]

|2018-10-04T08:19:33+00:0021 септември 2018|Актуелно, Вести, Култура, Скопје|

Турската комунистичка партија смета дека треба да и се суди на власта и газдите, а не на работниците кои штрајкуваа

ИСТАНБУЛ, 20.09.2018 – Турската Комунистичка партија (ТКП) смета дека отпорот на работниците од градилиштето на третиот аеродром во Истанбул е легитимен и не треба да им се суди. Тие велат дека поради тоа што уште [...]

|2018-10-04T08:17:46+00:0020 септември 2018|Актуелно, Вести, Свет, Скопје|

Апасиев: „Остануваме на ставот за Бојкот, а на новинарите им останува да истражат каде и кој ги повикувал судиите на разговор и влијаел на одлуката“

СКОПЈЕ, 19.09.2018 - Уставниот суд денес ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум донесена во Собранието на Република Македонија (РМ). Поднесени беа две иницијативи, едната од страна на политичката [...]

|2018-10-04T08:19:09+00:0019 септември 2018|Актуелно, Вести, Скопје|