Во четврток протест: Амнестирате криминалци, казнувате продавачи на марули!

СКОПЈЕ, 09.01.2019 – Во четврток, на 10 јануари, ќе се одржи протест пред Собранието на Република Македонија. Поводот за протестот е неодамнешната амнестија, но и, како што пренесуваат иницијаторите, пропаднатите политики на социјалдемократската влада [...]

|2019-01-09T11:10:36+00:009 јануари 2019|Актуелно, Вести, Скопје|

„Контрадикции“ во шкрабаниците на Жижек

Овој текст е критика на текстот на Славој Жижек, чијшто превод беше објавен во Гласник Низ статијата на Жижек се забележуваат два трендови кои се често присутни кај него специфично, но и кај декларативно марксистичката антикомунистичка левица [...]

„Здрава Котлина“: сите на Блокада против рудникот на смртта

СТРУМИЦА, 31.10.2018 – Здружението „Здрава Котлина“ од Струмица упати повик до граѓаните за блокада на патишта на излезот од градот под мотото „Сите против рудникот на смртта“. Ова се случува откако надлежните државни институции, Владата [...]

|2018-10-31T10:46:05+00:0031 октомври 2018|Актуелно, Вести|

Иван Пернар: ЕУ е должничка унија (видео)

Проследете го првото видео интервју на ЈанакиЗнае со Иван Пернар, пратеник во Хрватското Собрание со кого поразговаравме за НАТО, ЕУ, Палестинското прашање и секако канабисот. https://www.youtube.com/watch?time_continue=38&v=r9hjE91SPfo&fbclid=IwAR1UsCs_P-rSV1eNBVRv8duDgtWXjlp3tJBLtXK8SZaEMRoQ1uQ_P9cThxc&app=desktop Кратка биографија за соговорникот Иван Пернар е роден [...]

Акционерот на „Еуромакс Рисорсис“ – „Трафигура“ прикривале катастрофално загадување од нафтен отпад во Африка

Ридот над Иловица - Штука, кадешто се планира ископ на руда СТРУМИЦА, 15.10.2018 – Здружението „Здрава Котлина“ од Струмица, коешто активно се бори против „рудниците на смртта“ објави информации кои посочуваат дека британската [...]

|2018-10-15T09:36:55+00:0015 октомври 2018|Актуелно, Вести, Свет|

„Го сакам Водно“: ‘ниту сме постигнале согласност за гасоводот, ниту пак сме дел од работни групи за мониторинг’

СКОПЈЕ, 12.10.2018 – Акционерското друштво за вршење на енергетски дејности, Македонски енергетски ресурси (МЕР) вчера со соопштение до јавноста информираше дека изградбата на гасоводот низ Водно ќе продолжи по посттигнатата согласност со граѓанските активисти. Граѓанската [...]

|2018-10-12T08:56:27+00:0012 октомври 2018|Актуелно, Вести, Скопје|

Градоначалникот на Велес сака да казни службеник за јавно искажан анти – НАТО став на личен профил на фејсбук

ВЕЛЕС, 09.10.2018 – Движењето за социјална правда „Ленка“ објави информации во врска со службеник во јавна администрација од Велес врз кој било вршено политички притисок од страна на градоначалникот Аце Коцевски, којшто поднел иницијатива за [...]

|2018-10-09T12:14:30+00:009 октомври 2018|Актуелно, Вести|

„Здрава Котлина“ до владата: „Решете го рудникот на смртта, или народот сам ќе го реши“

СТРУМИЦА, 09.10.2018 – Здружението „Здрава Котлина“ од Струмица кое активно се бори против рудниците на смртта синоќа преку својот фејсбук профил упати јавно барање до Владата и Собранието на Република Македонија (РМ). Јасно порачуваат: „Решете [...]

|2018-10-09T11:36:49+00:009 октомври 2018|Актуелно, Вести, Економија, Став|

Денес протест во Аеродром: Стоп за градилиштето кај „Мајчин дом“

СКОПЈЕ, 09.10.2018 - Жителите на општина Аеродром револтирани од започнатите градежни активности на парцелата пред „Мајчин дом“ за денес закажаа протест. Вчера беше оградена парцелата од 3.538 метри квадратни со цел да се гради деветкатница. [...]

|2018-10-09T11:09:54+00:009 октомври 2018|Актуелно, Вести, Скопје|

Аеродромци до Златко Марин: „да си даде оствака, бидејќи не го исполни ветувањето“

  СКОПЈЕ, 08.10.2018 – Парцелата пред „Мајчин дом“ во Аеродром со површина од 3.538 метри квадратни денес е оградена со цел започнување на изградба на деветкатница. Токму стопирањето на овој објект и поништување на планот [...]

|2018-10-09T09:54:04+00:008 октомври 2018|Актуелно, Вести, Економија, Скопје|