Денес во својот дом во Кембриџ почина Стивен Хокинг

Во својот дом, во Кембриџ, денеска почина Стивен Хокинг. Хокинг е роден во 1947 година во Оксфорд. Дипломирал на Универзитетот во Оксфорд, а докторирал на Универзитетот во Кембриџ. Неговото поле на интересирање беше теориската [...]

| 2018-03-16T09:32:15+00:00 14 март 2018|Актуелно, Вести, Свет|

(Видео интервју) Петрос Цангарис: „Македонија не треба да го менува името, НАТО треба да се самоукине“

СКОПЈЕ, 12.03.2018 –  Грчкиот новинар Петрос Цангарис смета дека Република Македонија не треба да го менува своето име. Според него било каква промена на името ќе значи закана од војни на Балканот. Тој упатува повик [...]

Грчката антиквизација од 19 и 20 век наспроти македонската од 21 век, или етничко чистење наспроти дизниленд

  1830 – 1913 година Минатонеделниот текст со наслов „Иредентизмот на антиквизацијата (План или груба небрежност?), кај мал број читатели побуди условен рефлекс на самоодбрана, и тоа одбрана на правото слободно да го определат своето [...]

| 2018-02-21T10:02:15+00:00 21 февруари 2018|Актуелно, Некатегоризирано, Свет, Став|

Речиси четири еко aктивисти неделно беа убивани во 2017 година

Фото: Guardian Mинатата година беа убиени 197 лица во одбрана на заедничкото земјиште, природните ресурси или дивите животни, откриваат нови податоци од Global Witness. Запишувајќи ја смртта на секој еко-активист, Гардијан се надева [...]

| 2018-02-10T15:52:00+00:00 10 февруари 2018|Актуелно, Вести, Свет|

Грчките препреки во преговорите за името и давааат предност на десницата

  Во последниот период, скоро сите вести што доаѓаат од Грција го прикажуваат нашиот сосед како се мобилизира националистички и нацистички. Но, тоа не го претставуа целиот спектар на интерната борба. Голем број на поединци, [...]

| 2018-02-08T17:16:00+00:00 8 февруари 2018|Актуелно, Свет, Став|

Турција преку Африн ја продолжува операцијата „Штитот на Еуфрат“, за да го спречи зајакнувањето на курдските сили во регионот, што пак ја зајакнува ИСИС

Турција преку воздушна воена операција го нападна Африн на 20 јануари 2018. Досега се убиени над 800 лица, од кои повеќето припадници на курдските сили на ЈПГ и околу над 25 припадници на турските [...]

| 2018-02-02T14:03:27+00:00 2 февруари 2018|Актуелно, Вести, Некатегоризирано, Свет, Став|

Антифашистички протести во Солун, поради палењето на центарот Либертатиа

Слоган: „Ниту еден фашистички напад нема да остане без одговор“ ГРЦИЈА, СОЛУН, 23. 01. 2018 – Вчера во Солун, во организација на анархистички и левичарски групи се одржа антифашистички протест на околу 2000 [...]

| 2018-01-23T12:43:50+00:00 23 јануари 2018|Актуелно, Вести, Некатегоризирано, Свет|

НАТО и Македонија (кој добива и кој губи од „евро-атланските интеграции“)

Генералниот секретар на НАТО беше пречекан со највисоки државни почести во Македонија. Во Собранието како ученици внимателно го ислушаа обраќањето на Јенс Столтенберг сиот државен врв, позиција и опозиција. Зоран Заев и Никола Груевски. Али [...]

| 2018-01-28T19:32:36+00:00 23 јануари 2018|Актуелно, Свет, Став|

На националистичките протести во Грција, нападнат и запален левичарски автономен центар

ГРЦИЈА, СОЛУН, 22. 01. 2018 - Вчера во Солун, од страна на фашистички групи за време на националистичките протести беше изгорен автономниот центаср (сквот) Либертатиа, јавуваат грчки автономни гласила. Подоцна националистите ја нападнале и [...]

| 2018-01-22T11:06:59+00:00 22 јануари 2018|Актуелно, Вести, Свет|

Сотирис: „проблемот не е во името, туку проблемот за населението на Балканот е НАТО, како и наклонетоста на властите кон неолиберализмот“

Ви го пренесуваме во целост преводот на македонски од ставот околу спорот со името, напишан на фејсбук од страна на Панагиотис Сотирис, генерален секретар на коалицијата на радикални леви организации Аntarsya и член на пoлитичката партија [...]

| 2018-01-16T15:31:29+00:00 16 јануари 2018|Актуелно, Економија, Свет, Став|