Ерик Хобсбаум – марксистички теоретичар 1917 – 2012 (втор дел)

Ова е вториот дел од статијата за Ерик Хобсбаум, првиот дел може да го прочитате овде. Кога Германија го нападна Советскиот Сојуз, Хобсбаум се приклучи на армијата. Бидејќи беше познат комунист доби наредби да остане [...]

| 2018-10-26T07:38:13+00:00 25 октомври 2018|Актуелно, Свет, Став|

Иван Пернар: ЕУ е должничка унија (видео)

Проследете го првото видео интервју на ЈанакиЗнае со Иван Пернар, пратеник во Хрватското Собрание со кого поразговаравме за НАТО, ЕУ, Палестинското прашање и секако канабисот. https://www.youtube.com/watch?time_continue=38&v=r9hjE91SPfo&fbclid=IwAR1UsCs_P-rSV1eNBVRv8duDgtWXjlp3tJBLtXK8SZaEMRoQ1uQ_P9cThxc&app=desktop Кратка биографија за соговорникот Иван Пернар е роден [...]

Акционерот на „Еуромакс Рисорсис“ – „Трафигура“ прикривале катастрофално загадување од нафтен отпад во Африка

Ридот над Иловица - Штука, кадешто се планира ископ на руда СТРУМИЦА, 15.10.2018 – Здружението „Здрава Котлина“ од Струмица, коешто активно се бори против „рудниците на смртта“ објави информации кои посочуваат дека британската [...]

| 2018-10-15T09:36:55+00:00 15 октомври 2018|Актуелно, Вести, Свет|

Рудари во Турција качени на 65 метарска кула си ги бараат своите права

Фото: haber.sol.org.tr ТУРЦИЈА/Амасра, 08.10.2018 – Работници од рудникот во Амасра, Турција веќе четири дена протестираат на местото на рудникот, а двајца од нив протестираат качени на 65 метарска кула. Револтот на работниците е [...]

| 2018-10-08T11:10:27+00:00 8 октомври 2018|Актуелно, Вести, Економија, Свет|

Ерик Хобсбаум – марксистички историчар (1917 – 2012)

Ерик Хобсбаум е широко признат како најистакнатиот историчар кој пишувал на англиски јазик за поствоениот период. Но, тој никогаш не беше само „радикален историчар“ во потрага по паралели од минатото за своите сопствени убедувања. Не, [...]

| 2018-10-08T08:12:25+00:00 8 октомври 2018|Актуелно, Свет, Став|

Жители од босанско село до политичарите: „лажете со години, не сте добредојдени“

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА/Подгора, 04.10.2018 - Предизборната кампања во Босна и Херцеговина (БиХ) е во полн ек. Илјадници плакати носат пораки испратени до граѓаните. Меѓу нив, само еден е испратен до политичарите. "Лажете со години! Ниту [...]

| 2018-10-04T11:31:45+00:00 4 октомври 2018|Актуелно, Вести, Свет|

Стив Банон ги зголемува напорите за креаирање пан-европска екстремна десница

Стив Банон, поранешниот главен стратег на администрацијата на претседателот Доналд Трамп ги продолжи своите напори да создаде паневропско движење на екстремна десница. Тој вети дека ќе работи на создавање на „воени одаи“ за да им [...]

| 2018-09-25T09:51:09+00:00 25 септември 2018|Актуелно, Вести, Свет|

Турската комунистичка партија смета дека треба да и се суди на власта и газдите, а не на работниците кои штрајкуваа

ИСТАНБУЛ, 20.09.2018 – Турската Комунистичка партија (ТКП) смета дека отпорот на работниците од градилиштето на третиот аеродром во Истанбул е легитимен и не треба да им се суди. Тие велат дека поради тоа што уште [...]

| 2018-10-04T08:17:46+00:00 20 септември 2018|Актуелно, Вести, Свет, Скопје|

Северноатланска религија (период на инквизиција во Македонија)

Нова вера нова библија. Еве долар да изневериш, и еве долар да заборавиш.   НАТО за деца Како во најдобрите денови на монархофашистичка Шпанија и НД Хрватска, веронауката во школите е впрегната во служба на [...]

| 2018-09-19T08:57:13+00:00 19 септември 2018|Актуелно, Економија, Свет, Став|

Полицијата во Истанбул приведе 543 градежни работници кои штрајкуваа за своите ускратени права, инвеститорот ги нарече терористи

ИСТАНБУЛ, 18.09.2018 - Стотици работници на градилиштето за третиот аеродром во Истанбул штрајкуваа во петокот (14.09) поради лошите услови за работа и безбедност при работа. Тие се револтирани бидејќи не им се исполнети ниту минимални [...]

| 2018-09-18T10:21:19+00:00 18 септември 2018|Актуелно, Вести, Свет|