„Контрадикции“ во шкрабаниците на Жижек

Овој текст е критика на текстот на Славој Жижек, чијшто превод беше објавен во Гласник Низ статијата на Жижек се забележуваат два трендови кои се често присутни кај него специфично, но и кај декларативно марксистичката антикомунистичка левица [...]

Како Мао Ќе ги оценеше „Жолтите елеци“ – Славој Жижек

Француското движење „Жолти елеци“ изложува еден проблем во срцето на денешната политика. Преголемото придржување кон јавното „мислење“ и недоволно иновација и свежи идеи. Дури и бегол поглед врз збрката ни појаснува дека сме фатени [...]

|2019-01-05T11:19:13+00:005 јануари 2019|Актуелно, Некатегоризирано, Свет, Став|

Ерик Хобсбаум – марксистички теоретичар 1917 – 2012 (втор дел)

Ова е вториот дел од статијата за Ерик Хобсбаум, првиот дел може да го прочитате овде. Кога Германија го нападна Советскиот Сојуз, Хобсбаум се приклучи на армијата. Бидејќи беше познат комунист доби наредби да остане [...]

|2018-10-26T07:38:13+00:0025 октомври 2018|Актуелно, Свет, Став|

Иван Пернар: ЕУ е должничка унија (видео)

Проследете го првото видео интервју на ЈанакиЗнае со Иван Пернар, пратеник во Хрватското Собрание со кого поразговаравме за НАТО, ЕУ, Палестинското прашање и секако канабисот. https://www.youtube.com/watch?time_continue=38&v=r9hjE91SPfo&fbclid=IwAR1UsCs_P-rSV1eNBVRv8duDgtWXjlp3tJBLtXK8SZaEMRoQ1uQ_P9cThxc&app=desktop Кратка биографија за соговорникот Иван Пернар е роден [...]

„Здрава Котлина“ до владата: „Решете го рудникот на смртта, или народот сам ќе го реши“

СТРУМИЦА, 09.10.2018 – Здружението „Здрава Котлина“ од Струмица кое активно се бори против рудниците на смртта синоќа преку својот фејсбук профил упати јавно барање до Владата и Собранието на Република Македонија (РМ). Јасно порачуваат: „Решете [...]

|2018-10-09T11:36:49+00:009 октомври 2018|Актуелно, Вести, Економија, Став|

Ерик Хобсбаум – марксистички историчар (1917 – 2012)

Ерик Хобсбаум е широко признат како најистакнатиот историчар кој пишувал на англиски јазик за поствоениот период. Но, тој никогаш не беше само „радикален историчар“ во потрага по паралели од минатото за своите сопствени убедувања. Не, [...]

|2018-10-08T08:12:25+00:008 октомври 2018|Актуелно, Свет, Став|

Пост фестум референдум – или после борба со копјето во трња

Предреферендумската агресија на владата, особено предизвиканата штета со „информативната“ кампања, после резултатот од референдумот се претвори во политичка сага за либералната демократија. Во обид да се избегне признавање на катастрофален пораз, власта прибегна кон „салто [...]

|2018-10-05T11:22:26+00:005 октомври 2018|Актуелно, Економија, Став|

Наместо да го ревидира, Шилегов го продолжува проектот „Скопје 2014“?

Фото: Град Скопје СКОПЈЕ, 02.10.2018 – Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов минатата недела го претстави мегаломанскиот проект „Тунелите под Кале“, којшто според плановите ќе биде готов најдоцна до септември 2019, по што [...]

„Центар и нашиот град се одалечуваат од Европа, ветениот мораториум за градба се прекршува“

СКОПЈЕ, 01.10.2018 – Граѓанската иницијатив „Во одбрана на Дебар Маало“ на социјалните мрежи реагира за изградбата на мегаломанскиот проект во Скопје кај Старата железничка станица, а зад кој стои компанијата „Лимак“ од Турција. Тие потсетуваат [...]

|2018-10-04T08:17:01+00:001 октомври 2018|Актуелно, Вести, Скопје, Став|

Класна критика на референдумот

Лицето Д.Н. се соочува со материјална иднина во затвор за депонирањето потпис на спогодбата со Грција, кадешто полицијата којашто ќе го чува има основица за плата од 13000 денари.  Затвор според студијата за стратешката анализа [...]

|2018-09-26T12:43:37+00:0026 септември 2018|Став|