Денеска скопјани на протест, десет предложени мерки за справување со загадувањето на воздухот

СКОПЈЕ, 15.12.2017 – Денеска пред Владата на Република Македонија ќе се одржи протест по повод енормното загадување на воздухот во Скопје. Протестот е закажан за 12 часот, како што може да се дознае од [...]

| 2017-12-19T12:15:37+00:00 16 декември 2017|Актуелно, Вести, Скопје|

Шилегов: „Има индиции дека во депонијата Дрисла се горат токсични и радиоактивни материјали“

СКОПЈЕ, 24. 11. 2017 – Во депонијата Дрисла се горат токсични и радиоактивни материјали и за тоа има сериозни индиции, рече синоќа градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на телевизиската дебата организирана на ТВ [...]

| 2017-11-24T14:37:08+00:00 24 ноември 2017|Актуелно, Вести, Некатегоризирано, Скопје|

Дел од жртвите на „Скопје 2014“, згрижени, или иселени од центарот на градот!?

СКОПЈЕ, 24.11.2017 – Триесет фамилии роми, кои живееја во импровизираната населба под скопско Кале, од минатата недела привремено се згрижени во контејнери во Визбегово. Уште десет фамилии чекаат згрижување. Овие четириесет фамилии, ќе бидат привремено [...]

Вечерва Скопје со позагаден воздух од Пекинг

  Скопје, 3 Ноември 2017  -  Зимата се’ уште не е дојдена, а скопјани веќе дишат воздух кој може сериозно да им го наруши нивното здравје. Кај скопскиот ректорат индексот на квалитетот на воздухот е [...]

| 2017-11-04T17:15:30+00:00 3 ноември 2017|Актуелно, Скопје|

Агапи Тофиловска: „Јас си ги барам работничките права, а институциите го штитат газдата на Макпетрол“

Агапи Тофиловска е работник на пупма во бензинските на Макпетрол уште од 1999 година. Таа е една од ретките жени, коишто ја работат оваа работа, бидејќи како што вели самата, жените не ја прифаќаат, или [...]

| 2017-11-03T13:18:12+00:00 3 ноември 2017|Актуелно, Вести, Економија, Скопје|

(Фото Google-Earth) Како се уништуваше зеленилото во градот Скопје помеѓу 2002 и 2017

Вака изгледаше делот од скопскиот плоштад во деведесетите. Паркот на фотографијата е де факто приватизиран и на негово место се наоѓа хотелот Мериот. Огромниот споменик на Александар велики заедно со барокните фасади беа шминката, [...]

| 2017-11-01T20:11:19+00:00 1 ноември 2017|Актуелно, Вести, Економија, Скопје|

Небојша Вилиќ: „Проектот за унификација на излозите на чаршиите треба да се стопира“

СКОПЈЕ, 26. 10. 2017 – Министерството за Економија објави конкурс со кој ќе се избере фирма, којашто ќе изработи проектно решение за конзервација и санација на излозите и натписите на чаршиите во Битола, Охрид [...]

| 2017-10-31T13:19:51+00:00 31 октомври 2017|Актуелно, Вести, Економија, Култура, Скопје|

Национализација на БЕГ e нужност, а не можност

Јавното претпријатие Топлификација АД во минатото е приватизирано од страна на СДСМ, а од 2012 година работи како приватна фирма - БЕГ (Балкан Енерџи Груп) СКОПЈЕ, 26.10.2017 - Ако во минатото Македонецот плaќал [...]

| 2017-10-26T10:18:05+00:00 26 октомври 2017|Актуелно, Вести, Скопје|

Изложба на тема „Тито во Африка – слики на солидарноста“ во Јавна соба

СКОПЈЕ, 25.10.2017 – Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“ по повод својот втор роденден, задутре на 27 октомври ќе отвори изложба насловена како „Тито во Африка – слики на солидарноста“, којашто е настаната од [...]

| 2017-10-26T10:33:06+00:00 25 октомври 2017|Актуелно, Вести, Култура, Скопје|

Утре започнува Kurzschluss: Вечер на музички видеа

СКОПЈЕ, 21.10.2017 – Утре вечер, на 22 октомври, со почеток во 19:00 часот, во Социјалниот центар „Дуња“ започнува Kurzschluss: Вечер на музички видеа. Станува збор за анимирани, визуелно атрактивни текстови, со силни пораки, испреплетени со [...]

| 2017-10-21T10:53:34+00:00 21 октомври 2017|Актуелно, Вести, Култура, Скопје|