(Фоторепортажа) „Дајмонд Скопје“ – последниот удар на и она малку што е останато од автентичното Скопје

СКОПЈЕ, 19.10.2018 - Веќе еден месец турската компанија „Лимак“ врши градежни активности околу проектот „Дајмонд Скопје“ вреден 250 милиони евра на јужен булевар во Скопје, позади Старата железничка станица. Тешка машинерија, кранови, огромна прашина која [...]

„Го сакам Водно“: ‘ниту сме постигнале согласност за гасоводот, ниту пак сме дел од работни групи за мониторинг’

СКОПЈЕ, 12.10.2018 – Акционерското друштво за вршење на енергетски дејности, Македонски енергетски ресурси (МЕР) вчера со соопштение до јавноста информираше дека изградбата на гасоводот низ Водно ќе продолжи по посттигнатата согласност со граѓанските активисти. Граѓанската [...]

| 2018-10-12T08:56:27+00:00 12 октомври 2018|Актуелно, Вести, Скопје|

Денес протест во Аеродром: Стоп за градилиштето кај „Мајчин дом“

СКОПЈЕ, 09.10.2018 - Жителите на општина Аеродром револтирани од започнатите градежни активности на парцелата пред „Мајчин дом“ за денес закажаа протест. Вчера беше оградена парцелата од 3.538 метри квадратни со цел да се гради деветкатница. [...]

| 2018-10-09T11:09:54+00:00 9 октомври 2018|Актуелно, Вести, Скопје|

Аеродромци до Златко Марин: „да си даде оствака, бидејќи не го исполни ветувањето“

  СКОПЈЕ, 08.10.2018 – Парцелата пред „Мајчин дом“ во Аеродром со површина од 3.538 метри квадратни денес е оградена со цел започнување на изградба на деветкатница. Токму стопирањето на овој објект и поништување на планот [...]

| 2018-10-09T09:54:04+00:00 8 октомври 2018|Актуелно, Вести, Економија, Скопје|

Наместо да го ревидира, Шилегов го продолжува проектот „Скопје 2014“?

Фото: Град Скопје СКОПЈЕ, 02.10.2018 – Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов минатата недела го претстави мегаломанскиот проект „Тунелите под Кале“, којшто според плановите ќе биде готов најдоцна до септември 2019, по што [...]

„Центар и нашиот град се одалечуваат од Европа, ветениот мораториум за градба се прекршува“

СКОПЈЕ, 01.10.2018 – Граѓанската иницијатив „Во одбрана на Дебар Маало“ на социјалните мрежи реагира за изградбата на мегаломанскиот проект во Скопје кај Старата железничка станица, а зад кој стои компанијата „Лимак“ од Турција. Тие потсетуваат [...]

| 2018-10-04T08:17:01+00:00 1 октомври 2018|Актуелно, Вести, Скопје, Став|

Мегаломанскиот проект на Лимак кај Старата железничка станица против здравјето на скопјани

Затворен јужен булевар кадешто турската компанија Лимак започна да гради подземна сообраќајница СКОПЈЕ, 01.10.2018 - Најавениот проект за градба на мултифункционален деловно – резиденцијален комплекс „Дајмонд Скопје“  на една од трите најбрзорастечки градежни [...]

| 2018-10-04T08:16:30+00:00 1 октомври 2018|Актуелно, Вести, Економија, Скопје|

„Музика vs НАТО“ – антимилитаристички настан во Социјален центар „Дуња“

СКОПЈЕ, 21.09.2018 - Утре во Социјалниот центар „Дуња“ ќе се одржи целодневен настан со музички настапи, изложби на фотографии, проекции на видеа, а ќе има и оброк со порака „Храна, а не војни“. Настанот има [...]

| 2018-10-04T08:19:33+00:00 21 септември 2018|Актуелно, Вести, Култура, Скопје|

Турската комунистичка партија смета дека треба да и се суди на власта и газдите, а не на работниците кои штрајкуваа

ИСТАНБУЛ, 20.09.2018 – Турската Комунистичка партија (ТКП) смета дека отпорот на работниците од градилиштето на третиот аеродром во Истанбул е легитимен и не треба да им се суди. Тие велат дека поради тоа што уште [...]

| 2018-10-04T08:17:46+00:00 20 септември 2018|Актуелно, Вести, Свет, Скопје|

Апасиев: „Остануваме на ставот за Бојкот, а на новинарите им останува да истражат каде и кој ги повикувал судиите на разговор и влијаел на одлуката“

СКОПЈЕ, 19.09.2018 - Уставниот суд денес ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум донесена во Собранието на Република Македонија (РМ). Поднесени беа две иницијативи, едната од страна на политичката [...]

| 2018-10-04T08:19:09+00:00 19 септември 2018|Актуелно, Вести, Скопје|