Премиера на „Физика на тагата“ во режија на Милош Андоновски

КУМАНОВО, 05. 07. 2018 - Во петок во 20 часот, во Театар Куманово, ќе се одигра претставата „Физика на тагата“. Режисер на оваа претстава е Милош Андоновски, додека пак претставата е адаптирана од романот [...]

| 2018-07-05T13:49:31+00:00 5 јули 2018|Актуелно, Вести, Култура|

„Нуркање под ѕвездите“ како своевиден Пркос

СКОПЈЕ, 18. 06. 2018 – „Нуркање под ѕвездите“ е настанот кој го организира Здружението Пркос во четврток. Станува збор за проекција на филмот „Океанска терапија“. Проекцијата ќе се одржи на терасата на Green House [...]

| 2018-06-18T14:11:18+00:00 18 јуни 2018|Актуелно, Вести, Култура|

(Интервју втор дел) Дидие Ерибон: Постои еден систем за богатите, а сосема друг за сиромашните

Враќањето назад и бавното обновување на врската со неговата мајка која тукушто станала вдовица, преку реминисценции пред семејните фотографии полека повторно го наведува да размислува за светот кој одамна го напуштил. „Се запрашав зошто го [...]

| 2018-06-05T08:31:48+00:00 5 јуни 2018|Актуелно, Култура, Свет|

Старите досадни митови на Џордан Питерсон

Џордан Питерсон е студент по митологија, така што не изненадува што ја претставува својата интелектуална траекторија како приказна за смртта и воскреснувањето. Како што канадскиот психолог раскажува во својата прва книга, „Мапи на значењето“ од [...]

| 2018-05-23T07:46:55+00:00 23 мај 2018|Актуелно, Култура, Свет, Став|

Утре започнува Меѓународниот Саем на книгата во Скопје

СКОПЈЕ, 02.05.2018 – Утре, во Скопје, во просториите на Спортскиот центар Борис Трајковски ќе се одржи меѓународниот Саем на книгата 2018 година. На саемот ќе земат учество многу домашни и странски издавачки куќи. Овогодинешниот [...]

Втора научна дебата за употреба на канабисот за медицински цели

СКОПЈЕ, 06. 03. 2018 – Утре во просториите на Кино Култура со почеток во 13 часот во Скопје ќе се одржи втората научна дебата за употреба на канабисот. Фокусот ќе биде на медицинското користење [...]

| 2018-03-06T09:21:07+00:00 6 март 2018|Актуелно, Вести, Култура|

Реакција на актерите на кумановскиот театар до министерството за култура

На официјалната фејсбук страница на Кумановскиот театар, беше објавено отворено писмо до министерството за култура. Целта на ова писмо е да се изрази револтот и да се алармира за маргинализацијата на Театарот во Куманово, [...]

| 2018-02-13T14:02:52+00:00 13 февруари 2018|Актуелно, Вести, Култура, Некатегоризирано|

„Директорката на училиштето Здравко Цветковски продолжува со непотизмот, дискриминацијата и кршењето на работничките права“

СКОПЈЕ, 08.02.2018 – Група анонимни наставници од средното училиште Здравко Цветковски напишаа отворено писмо до властите. Писмото го испратија до политичката партија Левица, која на својата фејсбук страница го објави и побара институциите да [...]

| 2018-02-08T17:11:58+00:00 8 февруари 2018|Актуелно, Култура|

Задругата Артикултура во Битола, со јавен повик за донации со цел да опстане

БИТОЛА, 23.01.2017 – Првата задруга-кафуле „Артикултура“  се креира во Битола во мај оваа година и за кратко време внесе свежина на алтернативната битолска сцена со својот некомпромитирачки став кога станува збор за уметност и автентични [...]

| 2018-01-23T13:48:58+00:00 23 јануари 2018|Актуелно, Вести, Култура|

АртАртеа – тродневен фестивал на спој од различни уметности

СКОПЈЕ, 19.12.2017 – Од 22 до 24 декември во Скопје во Кино Култура во организација на издавачката куќа Бегемот, ќе се одржи културниот фестивал АртАреа – Културна артерија на градот. Фестивалот има за цел да [...]

| 2017-12-19T13:17:32+00:00 19 декември 2017|Актуелно, Вести, Култура|