(Фоторепортажа) „Дајмонд Скопје“ – последниот удар на и она малку што е останато од автентичното Скопје

СКОПЈЕ, 19.10.2018 - Веќе еден месец турската компанија „Лимак“ врши градежни активности околу проектот „Дајмонд Скопје“ вреден 250 милиони евра на јужен булевар во Скопје, позади Старата железничка станица. Тешка машинерија, кранови, огромна прашина која [...]

Иван Пернар: ЕУ е должничка унија (видео)

Проследете го првото видео интервју на ЈанакиЗнае со Иван Пернар, пратеник во Хрватското Собрание со кого поразговаравме за НАТО, ЕУ, Палестинското прашање и секако канабисот. https://www.youtube.com/watch?time_continue=38&v=r9hjE91SPfo&fbclid=IwAR1UsCs_P-rSV1eNBVRv8duDgtWXjlp3tJBLtXK8SZaEMRoQ1uQ_P9cThxc&app=desktop Кратка биографија за соговорникот Иван Пернар е роден [...]

„Здрава Котлина“ до владата: „Решете го рудникот на смртта, или народот сам ќе го реши“

СТРУМИЦА, 09.10.2018 – Здружението „Здрава Котлина“ од Струмица кое активно се бори против рудниците на смртта синоќа преку својот фејсбук профил упати јавно барање до Владата и Собранието на Република Македонија (РМ). Јасно порачуваат: „Решете [...]

| 2018-10-09T11:36:49+00:00 9 октомври 2018|Актуелно, Вести, Економија, Став|

Аеродромци до Златко Марин: „да си даде оствака, бидејќи не го исполни ветувањето“

  СКОПЈЕ, 08.10.2018 – Парцелата пред „Мајчин дом“ во Аеродром со површина од 3.538 метри квадратни денес е оградена со цел започнување на изградба на деветкатница. Токму стопирањето на овој објект и поништување на планот [...]

| 2018-10-09T09:54:04+00:00 8 октомври 2018|Актуелно, Вести, Економија, Скопје|

Рудари во Турција качени на 65 метарска кула си ги бараат своите права

Фото: haber.sol.org.tr ТУРЦИЈА/Амасра, 08.10.2018 – Работници од рудникот во Амасра, Турција веќе четири дена протестираат на местото на рудникот, а двајца од нив протестираат качени на 65 метарска кула. Револтот на работниците е [...]

| 2018-10-08T11:10:27+00:00 8 октомври 2018|Актуелно, Вести, Економија, Свет|

Пост фестум референдум – или после борба со копјето во трња

Предреферендумската агресија на владата, особено предизвиканата штета со „информативната“ кампања, после резултатот од референдумот се претвори во политичка сага за либералната демократија. Во обид да се избегне признавање на катастрофален пораз, власта прибегна кон „салто [...]

| 2018-10-05T11:22:26+00:00 5 октомври 2018|Актуелно, Економија, Став|

Наместо да го ревидира, Шилегов го продолжува проектот „Скопје 2014“?

Фото: Град Скопје СКОПЈЕ, 02.10.2018 – Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов минатата недела го претстави мегаломанскиот проект „Тунелите под Кале“, којшто според плановите ќе биде готов најдоцна до септември 2019, по што [...]

Мегаломанскиот проект на Лимак кај Старата железничка станица против здравјето на скопјани

Затворен јужен булевар кадешто турската компанија Лимак започна да гради подземна сообраќајница СКОПЈЕ, 01.10.2018 - Најавениот проект за градба на мултифункционален деловно – резиденцијален комплекс „Дајмонд Скопје“  на една од трите најбрзорастечки градежни [...]

| 2018-10-04T08:16:30+00:00 1 октомври 2018|Актуелно, Вести, Економија, Скопје|

Северноатланска религија (период на инквизиција во Македонија)

Нова вера нова библија. Еве долар да изневериш, и еве долар да заборавиш.   НАТО за деца Како во најдобрите денови на монархофашистичка Шпанија и НД Хрватска, веронауката во школите е впрегната во служба на [...]

| 2018-09-19T08:57:13+00:00 19 септември 2018|Актуелно, Економија, Свет, Став|

До кога власта ќе си игра мајтап со работниците од „Еурокомпозит“!?

СКОПЈЕ, 11.09.2018 – Покрај тоа што работниците од „Еурокомпозит“ од Прилеп за денес најавија повторно протестирање пред Владата на Република Македонија, протестот е откажан. Имено, во телефонски разговор со вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев [...]

| 2018-09-12T13:25:32+00:00 11 септември 2018|Актуелно, Вести, Економија|