Работниците од Еурокомпозит: „Ни останаа само тапаните од играорната секција, сега ќе ги чукаме пред влада“

СКОПЈЕ/ПРИЛЕП, 05.07.2018 - Работниците од прилепската фабрика Еурокомпозит продолжуваат да протестираат пред владата на Република Македонија. Тие го одбија предлогот на владата да им се исплатат вкупно 3 милиони денари за плати и 3 милиони [...]

| 2018-07-05T08:43:00+00:00 5 јули 2018|Актуелно, Вести, Економија|

Бизнис ориентед коалициите, за багатела соработка: „Пуцко Петрол“ од 392 тендери, добил 34,56 милиони евра од државата

Фото: мкд.мк СКОПЈЕ, 04.07.2018 - Фирмата на градоначалникот на општина Пласница, Исмаил Јаховски, според текстот објавен од страна на мкд.мк, добил тендер за гориво од државата. Тендерот се однесува на Службата за [...]

| 2018-07-05T13:45:49+00:00 4 јули 2018|Актуелно, Вести, Економија|

Британската емиграциона политика иста како американската

ЛОНДОН, 04.07.2018 - Исто како Трамповата практиката што ја осуди цел свет, британската влада ги одвојува децата од родителите кои биле примени во имиграциски притвор. Според една добротворна организација која работи против имиграцискиот притвор, oгромен [...]

| 2018-07-04T10:50:19+00:00 4 јули 2018|Актуелно, Вести, Свет|

(Видео) Власта си игра мајтап со Еурокомпозит, работниците повторно на протест пред влада

СКОПЈЕ/ПРИЛЕП, 03.07.2018 - Околу 260 работници од државната компанија за воена опрема Еурокомпозит во Прилеп, немаат земено веќе 18 плати од 2012 година. Месеци наназад протестираат пред владата, а блокираат и патишта, барајќи од веќе не [...]

Светот и Македонија пред вратите на фашизмот

  Додека буржоаските економисти не’ убедуваат дека светската економија се опоравува после економска криза од 2008- та година, сепак, финансиската криза се продлабочува т.е рапидно се задолжуваат земјите од вториот и третиот свет, а земјите [...]

| 2018-07-02T12:21:23+00:00 2 јули 2018|Актуелно, Свет, Став|

(Видео) Филип Достовски: „Не прифаќам условна, не сакам да бидам осуден како криминалец, зашто ништо лошо немам направено“

СКОПЈЕ, 02.07.2018 – Денес пред Основен суд Скопје 1 се одржа мирен протест во знак на поддршка на Филип Достовски, основачот на движењето Зелена Алтернатива и едукатор за лекување со масло од канабис. Пред почетокот [...]

| 2018-07-02T10:17:20+00:00 2 јули 2018|Актуелно, Вести, Скопје|

Европските лидери се против спасувачките чамци за бегалците

Со драматичното влошување на граничната политика на Европскиот блок, кое се случува во согласност со антимиграционите популисти на континентот, Eвропската Унија (ЕУ) ги осуди спасувачките бродови кои ги спасуваат бегалците коишто се обидуваат да го [...]

| 2018-07-02T08:43:47+00:00 2 јули 2018|Актуелно, Вести, Свет|

Новиот министер за внатрешни работи на Италија повикувал на „масовно чистење“ на мигрантите од „цели делови“ на земјата

ИТАЛИЈА, 28.06.2018 - Неодамна се појавија снимки на кои новиот Италијански министер за внатрешни работи повикува на „масовно чистење“ на бегалци од „цели делови“ на државата. Коментарите на Матео Салвини се постојано споделувани на социјалните [...]

| 2018-06-28T14:29:14+00:00 28 јуни 2018|Актуелно, Вести, Свет|

ВМРО казнуваше продавачи на марули, СДСМ казнува продавачи на лубеници

27.06.2018 – Низа негативни реакции се појавија на социјалните мрежи откако Град Скопје вчера објави дека спроведе  акција за отстранување на „нелегалните“ продавачи на улицата „Брадфордска“ во Козле, кај мостот „Влајко“ во Влае и на [...]

| 2018-06-27T09:22:20+00:00 27 јуни 2018|Актуелно, Вести, Економија, Скопје|

Здрава Котлина: „Протестот беше само потсетување за предизборните ветувања на Заев дека рудници нема да има“

СТРУМИЦА, 25.06.2018 - Активистите од Здрава Котлина по масовниот протест одржан на 16-ти јуни и понатаму будно ја следат ситуацијата со потенцијалното отворање на рудникот Иловица-Штука. Тие за протестот чиешто мото гласеше „Стоп за рудникот [...]

| 2018-06-25T16:28:50+00:00 25 јуни 2018|Актуелно, Вести|