Во четврток протест: Амнестирате криминалци, казнувате продавачи на марули!

СКОПЈЕ, 09.01.2019 – Во четврток, на 10 јануари, ќе се одржи протест пред Собранието на Република Македонија. Поводот за протестот е неодамнешната амнестија, но и, како што пренесуваат иницијаторите, пропаднатите политики на социјалдемократската влада [...]

|2019-01-09T11:10:36+00:009 јануари 2019|Актуелно, Вести, Скопје|

„Контрадикции“ во шкрабаниците на Жижек

Овој текст е критика на текстот на Славој Жижек, чијшто превод беше објавен во Гласник Низ статијата на Жижек се забележуваат два трендови кои се често присутни кај него специфично, но и кај декларативно марксистичката антикомунистичка левица [...]

Како Мао Ќе ги оценеше „Жолтите елеци“ – Славој Жижек

Француското движење „Жолти елеци“ изложува еден проблем во срцето на денешната политика. Преголемото придржување кон јавното „мислење“ и недоволно иновација и свежи идеи. Дури и бегол поглед врз збрката ни појаснува дека сме фатени [...]

|2019-01-05T11:19:13+00:005 јануари 2019|Актуелно, Некатегоризирано, Свет, Став|

Просторот околу „Холидеј ин“ некогаш бил спокојно место полно со зеленило, а сега пренатрупан со коли и бетонски згради и со закана за нови

Со продажбата на паркингот спроти хотел „Холидеј ин“, на граѓаните им се ускрати уште едно парче јавен простор, кој порано бил парк. Министерството за транспорт и врски се огради дека законски морало да го продаде [...]

|2018-12-12T13:54:24+00:0012 декември 2018|Актуелно, Видео / Фотографија, Скопје|

Скопски саем се урива, на негово место ќе никнат бетонски згради, паркинзи и трговски центар

Деновиве Скопски саем е заграден со огромни бетонски блокови, а додека со огромна машинерија се рушат значајните архитектонски бележја од минатиот век, на ова место нема пристап за јавноста. СКОПЈЕ, 23.11.2018 – Минатиот месец започна [...]

|2018-11-23T11:43:06+00:0023 ноември 2018|Актуелно, Видео / Фотографија, Скопје|

„Здрава Котлина“: сите на Блокада против рудникот на смртта

СТРУМИЦА, 31.10.2018 – Здружението „Здрава Котлина“ од Струмица упати повик до граѓаните за блокада на патишта на излезот од градот под мотото „Сите против рудникот на смртта“. Ова се случува откако надлежните државни институции, Владата [...]

|2018-10-31T10:46:05+00:0031 октомври 2018|Актуелно, Вести|

Ерик Хобсбаум – марксистички теоретичар 1917 – 2012 (втор дел)

Ова е вториот дел од статијата за Ерик Хобсбаум, првиот дел може да го прочитате овде. Кога Германија го нападна Советскиот Сојуз, Хобсбаум се приклучи на армијата. Бидејќи беше познат комунист доби наредби да остане [...]

|2018-10-26T07:38:13+00:0025 октомври 2018|Актуелно, Свет, Став|

(Фоторепортажа) „Дајмонд Скопје“ – последниот удар на и она малку што е останато од автентичното Скопје

СКОПЈЕ, 19.10.2018 - Веќе еден месец турската компанија „Лимак“ врши градежни активности околу проектот „Дајмонд Скопје“ вреден 250 милиони евра на јужен булевар во Скопје, позади Старата железничка станица. Тешка машинерија, кранови, огромна прашина која [...]

Иван Пернар: ЕУ е должничка унија (видео)

Проследете го првото видео интервју на ЈанакиЗнае со Иван Пернар, пратеник во Хрватското Собрание со кого поразговаравме за НАТО, ЕУ, Палестинското прашање и секако канабисот. https://www.youtube.com/watch?time_continue=38&v=r9hjE91SPfo&fbclid=IwAR1UsCs_P-rSV1eNBVRv8duDgtWXjlp3tJBLtXK8SZaEMRoQ1uQ_P9cThxc&app=desktop Кратка биографија за соговорникот Иван Пернар е роден [...]

Акционерот на „Еуромакс Рисорсис“ – „Трафигура“ прикривале катастрофално загадување од нафтен отпад во Африка

Ридот над Иловица - Штука, кадешто се планира ископ на руда СТРУМИЦА, 15.10.2018 – Здружението „Здрава Котлина“ од Струмица, коешто активно се бори против „рудниците на смртта“ објави информации кои посочуваат дека британската [...]

|2018-10-15T09:36:55+00:0015 октомври 2018|Актуелно, Вести, Свет|