„Контрадикции“ во шкрабаниците на Жижек

Овој текст е критика на текстот на Славој Жижек, чијшто превод беше објавен во Гласник Низ статијата на Жижек се забележуваат два трендови кои се често присутни кај него специфично, но и кај декларативно марксистичката антикомунистичка левица [...]

Како Мао Ќе ги оценеше „Жолтите елеци“ – Славој Жижек

Француското движење „Жолти елеци“ изложува еден проблем во срцето на денешната политика. Преголемото придржување кон јавното „мислење“ и недоволно иновација и свежи идеи. Дури и бегол поглед врз збрката ни појаснува дека сме фатени [...]

|2019-01-05T11:19:13+00:005 јануари 2019|Актуелно, Некатегоризирано, Свет, Став|

151 годинa од објавувањето на првиот том на „Капиталот“ на Карл Маркс

На денешен ден, на 14 септември 1867 година, првиот том на познататото дело на Карл Маркс „Капиталот“ (Das Kapital) за првпат се појавува во Германија. Хамбуршката издавачка куќа Ото Мајснер го објави првото издание [...]

|2018-10-04T08:22:59+00:0014 септември 2018|Актуелно, Вести, Некатегоризирано|

Активистите на Водно соочени со закани од страна на изведувачите, апел до граѓаните за солидарност

Активистите и демонстранти коишто се поставија како жив ѕид пред механизацијата на изведувачот на Водно, упатуваат апел до граѓаните на Скопје и Македонија да им се придружат во протестот. Во овој момент, демонстрантите на [...]

Граѓаните „легнаа“ пред багерите на Водно

СКОПЈЕ, 29.08.2018 - Денеска активистите за одбрана на Водно направија жив штит пред механизацијата за изградба. Тие легнаа пред багерите не дозволувајќија и попречувајќи ја работата на изведувачот. Тие се бесни за непреземањето ништо [...]

За животот и делото на Адем Демачи (прв дел)

Вестите поврзани со албанците, албанската култура и политика во Македонија не се пренесуваат и не покриваат доколку истите не се однесуваат на албанската популација или доколку немаат анти-македонска содржина. Оттука, македонската јавност не многу [...]

|2018-08-10T15:19:36+00:0010 август 2018|Актуелно, Некатегоризирано, Свет|

Зошто македонското МНР не ги осудува нападите на Саудиска Арабија и сунитските сојузници во Јемен

СКОПЈЕ, 16.04.2018 - Министерството за надворешни работи на Македонија ниту еднаш ја нема осудено интервенцијата на Саудиска Арабија и нејзините сунитски сојузници во Јемен, а исто така, освен соопштението во кое го осуди ракетниот контранапад [...]

Договорот за „Казандол“ раскинат, продолжува борбата против останатите издадени концесии за изградба на рудници во југоистокот

СКОПЈЕ/ВАЛАНДОВО, 28.03.2018 - По долгата борба и јавен притисок врз новата влада, да си го одржи дадениот збор од предизборната кампања, односно да ја прекине изградбата на рудници, вчера на прес конференција премиерот Зоран Заев [...]

Работниците од „Веибо Груп“ продолжуваат со блокади на фабриката се’ додека не им се исплатат платите и придонесите

  КРИВА ПАЛАНКА, 28.02.2018 - Вчера, по дојава од страна на солидарни сограѓани дека управителката на фабриката „Веибо Груп“ од Крива Паланка, Кристина Јакимова и сопственикот Мустафа Иршад Канџа се во фабриката, поранешните вработени во „Веибо“ [...]

„Огражден, Беласица, Кожув и Дојранско Езеро да се прогласат за национални паркови“

Јужните падини на Огражден кон с. Иловица СТРУМИЦА/СКОПЈЕ, 27.02.3028 - Членови на еколошки организации и неформални иницијативи од југоисточниот дел на Македонија започнуваат регионална инцијатива за прогласување на планинските комплекси Огражден, Беласица и [...]

|2018-02-27T15:26:46+00:0027 февруари 2018|Актуелно, Вести, Некатегоризирано|