Сенада Ибраимова

Авторот нема внесено податоци

(Фоторепортажа) „Дајмонд Скопје“ – последниот удар на и она малку што е останато од автентичното Скопје

СКОПЈЕ, 19.10.2018 - Веќе еден месец турската компанија „Лимак“ врши градежни активности околу проектот „Дајмонд Скопје“ вреден 250 милиони евра на јужен булевар во Скопје, позади Старата железничка станица. Тешка машинерија, кранови, огромна прашина која [...]

Босилово и Ново село со минимална излезеност на референдумот: „не прифаќаме манипулации“

Бројките покажуваат дека дури на локалните референдуми во Босилово и Ново село за рудникот Иловица - Штука, кој исто така беше неуспешен поради непостигнатиот цензус, имало повеќе излезеност отколку на националниот референдум за промена на [...]

|2018-10-04T08:15:26+00:003 октомври 2018|Актуелно, Вести|

Наместо да го ревидира, Шилегов го продолжува проектот „Скопје 2014“?

Фото: Град Скопје СКОПЈЕ, 02.10.2018 – Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов минатата недела го претстави мегаломанскиот проект „Тунелите под Кале“, којшто според плановите ќе биде готов најдоцна до септември 2019, по што [...]

„Центар и нашиот град се одалечуваат од Европа, ветениот мораториум за градба се прекршува“

СКОПЈЕ, 01.10.2018 – Граѓанската иницијатив „Во одбрана на Дебар Маало“ на социјалните мрежи реагира за изградбата на мегаломанскиот проект во Скопје кај Старата железничка станица, а зад кој стои компанијата „Лимак“ од Турција. Тие потсетуваат [...]

|2018-10-04T08:17:01+00:001 октомври 2018|Актуелно, Вести, Скопје, Став|

„Музика vs НАТО“ – антимилитаристички настан во Социјален центар „Дуња“

СКОПЈЕ, 21.09.2018 - Утре во Социјалниот центар „Дуња“ ќе се одржи целодневен настан со музички настапи, изложби на фотографии, проекции на видеа, а ќе има и оброк со порака „Храна, а не војни“. Настанот има [...]

|2018-10-04T08:19:33+00:0021 септември 2018|Актуелно, Вести, Култура, Скопје|

Турската комунистичка партија смета дека треба да и се суди на власта и газдите, а не на работниците кои штрајкуваа

ИСТАНБУЛ, 20.09.2018 – Турската Комунистичка партија (ТКП) смета дека отпорот на работниците од градилиштето на третиот аеродром во Истанбул е легитимен и не треба да им се суди. Тие велат дека поради тоа што уште [...]

|2018-10-04T08:17:46+00:0020 септември 2018|Актуелно, Вести, Свет, Скопје|

Апасиев: „Остануваме на ставот за Бојкот, а на новинарите им останува да истражат каде и кој ги повикувал судиите на разговор и влијаел на одлуката“

СКОПЈЕ, 19.09.2018 - Уставниот суд денес ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум донесена во Собранието на Република Македонија (РМ). Поднесени беа две иницијативи, едната од страна на политичката [...]

|2018-10-04T08:19:09+00:0019 септември 2018|Актуелно, Вести, Скопје|

Членовите на СДСМ со ултиматум до Зимбаков и Заев: „да се изјаснат против рудникот на смртта“

СТРУМИЦА/ИЛОВИЦА, 14.09.2018 – Здружението „Здрава Котлина“ од Струмица кое е активно во борбата против отворање на рудник во Иловица, објави соопштение во кое пренесува дека на одржаниот состанок на пред два дена во Иловица помеѓу [...]

|2018-10-04T08:20:30+00:0014 септември 2018|Актуелно, Вести|

Штучани се решени да го сопрат рудникот на смртта Иловица – Штука

СТРУМИЦА/ШТУКА, 11.09.2018 – Здружението „Здрава Котлина“ од Струмица денес објави соопштение до јавноста со кое информира за средбата со жителите на селото Штука, коешто се наоѓа веднаш до Иловица, местото на кое му се заканува [...]

|2018-10-04T08:22:19+00:0011 септември 2018|Актуелно, Вести|

(Видео) Филип Достовски: „Не прифаќам условна, не сакам да бидам осуден како криминалец, зашто ништо лошо немам направено“

СКОПЈЕ, 02.07.2018 – Денес пред Основен суд Скопје 1 се одржа мирен протест во знак на поддршка на Филип Достовски, основачот на движењето Зелена Алтернатива и едукатор за лекување со масло од канабис. Пред почетокот [...]

|2018-07-02T10:17:20+00:002 јули 2018|Актуелно, Вести, Скопје|