Ѓорѓи Пулевски

Авторот нема внесено податоци

Старите сеништа повторно влеваат страв во Југоистокот

На обележаниот дел со црвено може да се види во кои оштини се планира да се градат рудници, доколку граѓаните не кажат „НЕ“. Одлуката на Уставниот суд да ги поништи референдумите во Босилово [...]

Новиот министер за внатрешни работи на Италија повикувал на „масовно чистење“ на мигрантите од „цели делови“ на земјата

ИТАЛИЈА, 28.06.2018 - Неодамна се појавија снимки на кои новиот Италијански министер за внатрешни работи повикува на „масовно чистење“ на бегалци од „цели делови“ на државата. Коментарите на Матео Салвини се постојано споделувани на социјалните [...]

| 2018-06-28T14:29:14+00:00 28 јуни 2018|Актуелно, Вести, Свет|

Газдите на текстилните фабрики и понатаму го кршат законот за минимална плата

ШТИП, 16.06.2018 - Активистиката од здружението „Гласен Текстилец“, Кристина Ампева која се бори за работничките права на текстилните работнички на својот Фејсбук профил објави слика на која се гледа лист на која е напишана казна [...]

| 2018-06-16T09:52:41+00:00 16 јуни 2018|Актуелно, Вести, Став|

Вртлогот на приватизациите на ВМРО-СДСМ

СКОПЈЕ, 12.06.2018 – Веста дека Генералниот секретаријат минатата недела објави оглас за консултантски услуги и­ детална длабинска анализа на финансиските, оперативно­ техничките и правните елементи на ски-центарот „Попова Шапка”, како и подготовка на документација за [...]

Здрава Котлина: Ова е крик на обичниот граѓанин наспроти корпоративната машинерија за профит

СТРУМИЦА, 11.06.2018 – Струмичките активисти од „Здрава Котлина“ објавија детално известување до медиумите и целата јавност, во кое се потенцираат повеќе причини за протестот против отворањето на рудникот Иловица-Штука кој треба да се одржи на [...]

| 2018-06-11T08:55:31+00:00 11 јуни 2018|Актуелно, Вести|

Очекуваниот плач на текстилните газди

СКОПЈЕ, 08.06.2018 – Вчера на прес-конференција во Стопанската комора на Македонија, Кластерот за текстил и од Организцијата на работодавачи се заканија дека можно е да бидат отпуштени 5.000 работнички во текстилниот сектор доколку владата не [...]

| 2018-06-08T13:55:51+00:00 8 јуни 2018|Актуелно, Вести, Економија|

Борците против рудникот во Иловица, не „паѓаат“ на евтините финти на инвеститорот Еуромакс Рисорсис

СТРУМИЦА, 29.05.2018 - Активистите од здружението „Здрава Котлина“ од Струмица, инстантно ја одбија поканата за концептуализација на дебатата за рудниците зад затворени врати на инвеститорот Еуромакс Рисорсис којшто има намера да го отвори рудникот во [...]

| 2018-05-29T09:17:39+00:00 29 мај 2018|Актуелно, Вести|

Петиција против изградба на хидроцентрали: Зелени зони за сини реки

СКОПЈЕ, 11.05.2018 - Еко здружението на граѓани ФРОНТ 21/42 преку петиција од премиерот на Македонија, Зоран Заев бараат стопирање на хидроенергетски проекти во заштитените подрачја. Ако сите овие хидроенергетски проекти се реализираат во сегашната замислена форма, [...]

| 2018-05-11T08:44:27+00:00 11 мај 2018|Актуелно, Вести|

„Спас за нас“ бараат од владата ажурност за раскинување на договорите за концсии за рудници во Гевгелија и Струмица

СКОПЈЕ, 10.05.2018 - Активистите против новите рудници во југоистокот ја повикуваат владата на Репувлика Македонија (РМ) да одговори на прашањата за концесиите за рудници во Гевгелија и Струмица. Точките на дневен ред на владините седници [...]

| 2018-05-10T13:59:43+00:00 10 мај 2018|Актуелно, Вести|

Петицијата на карпошани со барање за одлуки до Уставен суд има над 2000 потписи

СКОПЈЕ,09.05.2018 - Петицијата на активистите од „Заедно, за заштита на зеленилото во Карпош“ со која се повикуваат уставните судии да се изјаснат за законитоста на 4-те спорни ДУП-ови, брои над 2000 потписи. Контроверзните планови се [...]

| 2018-05-09T12:57:05+00:00 9 мај 2018|Актуелно, Вести|