Гласник

Авторот нема внесено податоци

Македонско-грчка левичарска трибина на тема: „Грција и Македонија, товарот на името“, како дел од бробата против милитаристичкиот НАТО сојуз

СКОПЈЕ, 01.03.2018 – Во понеделник на 5 март во просториите на Кино Култура во Скопје со почеток во 20 часот ќе се одржи трибина со наслов „Грција и Македонија, товарот на името“. Оваа трибина е [...]

| 2018-03-02T09:15:44+00:00 1 март 2018|Актуелно, Вести, Економија|

Работниците од „Веибо Груп“ продолжуваат со блокади на фабриката се’ додека не им се исплатат платите и придонесите

  КРИВА ПАЛАНКА, 28.02.2018 - Вчера, по дојава од страна на солидарни сограѓани дека управителката на фабриката „Веибо Груп“ од Крива Паланка, Кристина Јакимова и сопственикот Мустафа Иршад Канџа се во фабриката, поранешните вработени во „Веибо“ [...]

| 2018-02-28T12:06:15+00:00 28 февруари 2018|Актуелно, Вести, Економија, Некатегоризирано|

Грчката антиквизација од 19 и 20 век наспроти македонската од 21 век, или етничко чистење наспроти дизниленд (втор дел)

Доаѓањето на власт на Јоанис Метаксас, Атина 1936 Антиквизација на топонимите, промена на личните имињата и презимиња, размена на население и колонизација после Првата светска војна (1913 - 1943 година) По завршувањето на [...]

| 2018-02-28T10:17:32+00:00 28 февруари 2018|Актуелно, Став|

„Огражден, Беласица, Кожув и Дојранско Езеро да се прогласат за национални паркови“

Јужните падини на Огражден кон с. Иловица СТРУМИЦА/СКОПЈЕ, 27.02.3028 - Членови на еколошки организации и неформални иницијативи од југоисточниот дел на Македонија започнуваат регионална инцијатива за прогласување на планинските комплекси Огражден, Беласица и [...]

| 2018-02-27T15:26:46+00:00 27 февруари 2018|Актуелно, Вести, Некатегоризирано|

Селаните од Брајковци: „Ние живееме од земјоделие и сточарство, власта ветуваше прекин на рудници, а сега ни’ е загрозен животот“

ВАЛАНДОВО/Брајковци, 22.02.2018 – Состојбата во валандовските села и околината секојдневно станува се’ повеќе алармантна, поради забрзаната изградба на рудникот „Казандол“. Селаните од село Брајковци се вознемирени поради оваа еколошка катастрофа, којашто ги демне нив, нивните [...]

Грчката антиквизација од 19 и 20 век наспроти македонската од 21 век, или етничко чистење наспроти дизниленд

  1830 – 1913 година Минатонеделниот текст со наслов „Иредентизмот на антиквизацијата (План или груба небрежност?), кај мал број читатели побуди условен рефлекс на самоодбрана, и тоа одбрана на правото слободно да го определат своето [...]

| 2018-02-21T10:02:15+00:00 21 февруари 2018|Актуелно, Некатегоризирано, Свет, Став|

Левица: „Да не се дозволи приватизација на МК Железници“

СКОПЈЕ, 20.02.2018 – Политичката партија Левица денес одржа прес конференција по повод најавата за приватизација на транспортот на МК Железници. Од Левица потенцираа дека,  изминатите 27 години самојстојност на економски план се означени со приватизации, [...]

| 2018-02-20T13:19:39+00:00 20 февруари 2018|Актуелно, Вести, Економија, Некатегоризирано|

По старо-нова формула правдата изгледа вака: Условна казна за Ивона Талевска за затајувањето на данокот

СКОПЈЕ, 19. 02. 2018 – Основниот суд 1, денеска по главната расправа, изрече алтернативна мерка затвор, односно две години затворска казна доколку новинарката Ивона Талевска во рок од четири години го повтори делото. Денеска [...]

| 2018-02-19T16:49:56+00:00 19 февруари 2018|Актуелно, Вести, Некатегоризирано, Скопје|

Уште еден обид за корупција: РЕК Битола и ГП Пелистер склучиле договор за тендер во „итна постапка“

На социјалните мрежи протече договорот потпишан помеѓу Подружницата на ЕЛЕМ од Битола – Рек Битола и градежната компанија Пелистер од Битола. Предмет на овој договор е јавна набавка на услуга од ископ на јаглен [...]

| 2018-02-19T17:44:15+00:00 18 февруари 2018|Актуелно, Вести, Економија, Некатегоризирано|

Реакција на актерите на кумановскиот театар до министерството за култура

На официјалната фејсбук страница на Кумановскиот театар, беше објавено отворено писмо до министерството за култура. Целта на ова писмо е да се изрази револтот и да се алармира за маргинализацијата на Театарот во Куманово, [...]

| 2018-02-13T14:02:52+00:00 13 февруари 2018|Актуелно, Вести, Култура, Некатегоризирано|