Гласник

Авторот нема внесено податоци

Во Турција продолжува „чистката“ по судовите со неистомисленици на Ердоган

Историчарка осудена на три години затвор, поради тоа што на твитер напиша дека ПКК не е терористичка организација. ТУРЦИЈА, 19.04.2018 - Турската историчарка Ајше Хур (Ayşe Hür) во вторникот беше осудена на три годишна казна [...]

| 2018-04-19T12:50:50+00:00 19 април 2018|Актуелно, Вести, Свет|

(Интервју) Борис Буден: Барањето за слобода повеќе не може да се артикулира

Нeда Генова .: Дали мислите дека моменталните дискусии за подемот на (десниот) популизам сигнализира можно враќање на концептот на "народот"? Б.Б.: Знаете, луѓето како Волфганг Штрик би зборувале многу критички за поимот популизам. Поверојатно, влогот [...]

| 2018-04-18T08:34:10+00:00 18 април 2018|Актуелно, Свет, Став|

Отворен проглас на младите од Македонија и Грција за соработка и против националистичките политики

МАКЕДОНИЈА/ГРЦИЈА, 17.04.2018 - На социјалните мрежи деновиве протече Проглас за заемна соработка и надминување на националистичките политики и разделби на младите во Македонија и во Грција. Заситени од политиките на омраза и дистракции, младите [...]

| 2018-04-17T11:36:14+00:00 17 април 2018|Актуелно, Вести, Свет|

Organizata Politike од Албанија: „За два дена двајца рудари усмртени, ова е убиство“

АЛБАНИЈА, 17.04.2018 – Во текот на изминатите неколку дена двајца рудари загинаа во рудници во Албанија за време на ископување на руда со експлозивен материјал. Од „Политичката организација“ (Organizata Politike) во Албанија смртта на [...]

| 2018-04-17T11:05:24+00:00 17 април 2018|Актуелно, Вести, Свет|

За кого си? За Америка, или за Русија?

  Насловот звучи како скеч на К-15. Под влијание на realpolitik погледот кон политиката, заземањето страна (Америка или Русија) е основата на препукувањето или размената на мислења на сите нивоа на политичката дискусија (од муабет [...]

| 2018-04-17T10:40:34+00:00 17 април 2018|Актуелно, Свет, Став|

Втора сообраќајка за месец дена во Ѓорче Петров, прегазено 10 годишно дете

СКОПЈЕ, 16.04.2018 - Вчера околу 19 часот, на улицата Борис Сарафов во Ѓорче Петров, 10 годишно дете беше удрено од возило во движење. Во Македонија продолжуваат сообраќајните несреќи каде жртви се пешаците. Детето е [...]

| 2018-04-16T13:33:15+00:00 16 април 2018|Актуелно, Вести, Скопје|

Зошто македонското МНР не ги осудува нападите на Саудиска Арабија и сунитските сојузници во Јемен

СКОПЈЕ, 16.04.2018 - Министерството за надворешни работи на Македонија ниту еднаш ја нема осудено интервенцијата на Саудиска Арабија и нејзините сунитски сојузници во Јемен, а исто така, освен соопштението во кое го осуди ракетниот контранапад [...]

| 2018-04-16T13:23:57+00:00 16 април 2018|Актуелно, Вести, Некатегоризирано, Свет|

До каде е правдата за работниците во Крива Паланка?

КРИВА ПАЛАНКА, 14.04.2018 - Работниците во две компании во технолошко-индустриска развојна зона (ТИРЗ) Крива Паланка се оставени и заборавени од сите релевантни државни фактори во државата.  Вработени во италијанската компанија за чевли „Кадоро Отто“  и [...]

| 2018-04-14T07:47:46+00:00 14 април 2018|Актуелно, Вести, Економија|

Позициите и задачите на левицата во Македонија (кога евро-атланските интеграции влегуваат во завршна националистичка фаза)

Се добива впечаток дека сите останати случувања на македонската политичка сцена се покриени со сенката на притисокот нашата држава да стане членка на НАТО до самитот во Јуни, со име што ќе го договорат Димитров [...]

| 2018-04-11T06:39:55+00:00 11 април 2018|Актуелно, Став|

Како „штедењето“ ја упропасти Грција

Во изминатите години еден од клучните митови за Грците е оној за нивнoто „расипништво“. Логиката е јасна: од перспектива на богатите земји што го поседуваат грчкиот долг, најважно е овој долг да се отплатува, а [...]

| 2018-04-09T08:58:09+00:00 9 април 2018|Актуелно, Економија, Свет|